DÜNYAHABERLERMEDYA ANALİZ

Ukrayna’dan geri adım: AB ile anlaşacağız

Günlerdir süren gösterilerin ardından, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Serhiy Arbuzov “yakında” Avrupa Birliği (AB) ile işbirliği anlaşması imzalayacaklarını duyurdu

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Arbuzov, yoğun protesto gösterilerine neden olan Ortaklık Anlaşması’nı yakın gelecekte imzalayacaklarını söyledi.

Ekonomiden sorumlu bakanlarla Brüksel’i ziyaretinde, AB Komisyonu’nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle’yle görüşen Ukrayna Başbakan Yardımcısı Sergey Arbuzov, daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, tarih vermekten kaçınsa da serbest ticareti de öngören Ortaklık Anlaşması’nı imzalamak için gereken siyasi iradeye sahip olduklarını vurguladı.

Arbuzov, “AB tarafı (Ortaklık Anlaşması için) Ukrayna’ya kapının açık tutulduğunu teyit etti. Ukrayna hükümeti de hala Avrupa’yla entegrasyon yolunda olduğunu teyit etti. Ukrayna halkını müzakerelerin başladığı ve devam edeceği konusunda ikna edebiliriz. Ulusal stratejik çıkarlarını dikkate alarak Ukrayna yakın gelecekte bu anlaşmayı imzalayacaktır” dedi.

Arbuzov imzanın ne zaman gelebileceği hakkında herhangi bir bilgi vermezken Füle ile “yol haritası” üzerinde konuştuklarını söyledi.

Komiser Füle ise Ukrayna’ya Ortaklık Anlaşması tekliflerinin hala masada olduğunu belirterek Kiev yönetiminin bir an önce net kararını vermesinin durumu kolaylaştıracağı mesajını verdi.

Bu arada, Ukrayna Dışişleri Bakanı Leonid Kojara da katıldığı bir televizyon programında IMF’nin Ukrayna ile görüşmelere başlamaya hazır olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı