DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

Uluslar arası Heyet: Suriye seçimleri Kanuni ve Meşrudur

 Suriye’de 3 Haziran Salı günü yapılan cumhurbaşkanlı seçimlerini izleyen uluslar arası parlamenterler, bağımsız şahsiyetler, sivil toplum ve halk örgütleri bugün Şam’daki Dama Rose Otelinde basın toplantısı düzenleyerek nihai bildirilerini ilan ettiler.

Basın toplantısında uluslar arası heyetler; Suriye’de yapılan seçimlerin kanuni ve meşru olduğunu belirterek, demokratik ve şeffaf bir ortam içinde geçtiğini vurguladılar. Heyet üyeleri Suriye halkının oldukça yoğun bir katılımla seçimlere katılıp oy kullandıklarını ifade etti.

Heyet üyeleri bildirilerinde seçimlerin Suriye’nin muhtelif bölgelerinde Yüksek Seçim Komitesinin idaresi ve Yüksek Anayasa Mahkemesinin denetiminde yapıldığını belirtti. Aynı zamanda bu iki kurumun Suriye’de en bariz ve en büyük yargı şahsiyetlerinden oluştuklarını, yüksek düzeyde bağımsız bir yapıya sahip olduklarına dikkat çekti.

Seçilerin anayasa ve kanunların öngördüğü tarih ve belirlediği sürede yapıldığının altı çizildiği bildiride; Batılı devletlerin demokrasiye ilişkin çifte standartlı politikaları ve dış tehditlere rağmen demokratik ve şeffaf bir ortamda yapıldığı kaydedildi.

Bildiride Suriye’nin tarihinde ilk kez 3 aday arasında rekabetli seçimlerin yapıldığına işaret edilerek, tüm siyasi, sosyal, kültürel ve daha muhtelif akımların düşünce ve görüş özgürlüğü ortamında icra edildiği belirtildi. Tüm bunların Suriye’deki siyasi süreçte oldukça önemli bir siyasi gelişme sayıldığına işaret edilen bildiride; Suriye halkının yurtiçinde ve yurtdışında seçim merkezlerine oldukça yoğun bir katılım kaydettiğinin altı çizildi. Bildire halkın, terör grupları ve arkalarında duranların tehditlerine rağmen her şeyi göze alıp seçim sandıklarına yürümeyi seçtiklerine dikkat çekildi.

Heyet üyelerinden Amerikalı Uluslar arası Anti Savaş Paktı üyesi Joseph Losbaker; Homs’ta bulundukları saha çalışmalarında Suriye halkının ABD’nin desteklediği terör nedeniyle tanık olduğu büyük acılara tanık olduklarını söyledi.

Losbaker Suriye halkının muhtelif kesimleri ve bileşenleriyle seçimlere yoğun katılımıyla yaşadığı zafere tanık olduğunu gözleriyle gördüğünü ifade etti.

Oy kullanımı sırasında gayrı adil olgulara karşı mücadele ve insani değerleri en iyi şekilde somutlaştırdığını kanıtlayan Suriye halkıyla dayanışmalarını ifade etmek için oy kullanımının tekrarlanmaması amacıyla kullanılan mürekkebe parmaklarını batırdıklarını söyledi.

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan heyet üyeleri; seçimde oy kullanımı süresince Suriye’nin muhtelif bölgelerinde birçok yerde seçim merkezlerine saha gezilerinde bulunup işlemleri ve alınan icraatları izlediklerini belirtirken, ufak tefek aksaklıklar olsa da ciddi bir duruma tanık olmadıklarını ifade ettiler.

Heyet üyeleri teröristlerin seçim öncesi ve seçim sırasında seçim merkezleri ve sivil yerleşim alanlarını hedef alacakları tehditlerinde bulunmalarına ve bu tehditlerini bazı bölgelerde hayata geçirmelerine rağmen Suriyelilerin büyük bir yoğunlukla seçime katıldıklarını ifade ettiler.

Suriye halkının yurtseverlik, duyarlılık, mücadele ve kararlılıkta tüm dünyaya ciddi bir mesaj gönderdiğini belirten heyet üyeleri; gördükleri kadarıyla Cumhurbaşkanı el Esad’ın kriz öncesinde halkı tarafından sevildiğini, fakat günümüzde halkın ona sevgisi ve bağlılığının daha çok arttığına tanık olduklarını dikkat çektiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı