DÜNYAHABERLER

Uluslararası Af Örgütü: Suudi Arabistan’da İnsan Hakları Durumu Kötüleşiyor

Uluslararası Af Örgütü, Suudi Arabistan’da insan hakları durumunun giderek kötüleşmesi konusunda uyarıda bulundu.

Uluslararası Af Örgütü yaptığı açıklamada; Suudi Arabistan’da insan hakları durumunun her geçen gün kötüleştiğini ve sivil toplum ve ifade özgürlüğün durmadan bu ülkede bastırıldığını belirtti.

Örgüt, Sudi Arabistan’ın terörle mücadele yasasını mahkemelerde insan hakları savunucularına belirsiz suçlamalar yöneltmek için kullandığını kaydetti.

Uluslararası Af Örgütü açıklamasının devamında; Suudi Arabistan’da sırf ifade özgürlüğü haklarını istedikleri için onlarca yazar, avukat ve insan hakları aktivistinin tutuklu olduğunu vurgulayarak, Af Örgütü’nün Suudi Arabistan’da düşüncelerinden dolayı tutuklanan tüm mahpuslar serbest kalıncaya kadar kampanyasına devam edeceğini vurguladı.

BM’nin 5 hukuk uzmanının yaptığı açıklamada; Suudi Arabistan’ın terörle mücadele kanununu kötüye kullanmak suretiyle yoğun ve organize biçimde insanları tutuklama yöntemini endişe verici olarak niteleyip, geçen aralıktan şimdiye kadar bu ülkede 60’ı aşkın din adamı, yazar, gazeteci, akademisyen ve sivil aktivistin tutuklandığı duyurmasının ardından Uluslararası Af Örgütü’nden bu açıklama geldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı