DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Ünlü haber kanalının kapatılması istendi

Pakistan Savunma Bakanlığı, ülkenin en ünlü haber kanalı Geo TV’nin lisansının iptal edilmesini istedi.

Pakistan Savunma Bakanlığı Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan, ülkenin en ünlü haber kanalı Geo TV’yi kapatmasını istedi. Kurul talebi değerlendirirken, kanalın kapatılması ülkede siviller ve askerler arasındaki gerginliği daha da artırabilir. Kanalın lisansının iptal edilmesi talebi, doğrudan Savunma Bakanı Havaja Asıf’dan geldi.

Başbakan Navaz Şerif’e yakın bir isim olarak bilinse de, Asıf’ın gücünü esasında askerlerden aldığı belirtiliyor. Pakistan ordusu, Geo TV’nin en ünlü sunucusu Hamid Mir’e düzenlenen saldırı ile ilgili yayınlardan rahatsız.

Tarihinde darbelerin eksik olmadığı Pakistan’da ordunun, eski Genelkurmay ve Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in ‘vatan ihanet’ suçundan yargılanmasına ve Taliban’la yapılan barış görüşmelerine de tepkili olduğu biliniyor.

Geo TV ise Mir’in cumartesi günü vurulmasının arkasında, Pakistan İstihbarat Servisi’nin (ISI) olduğunu ima etmişti. Mir’in kardeşi kanalda ISI’yı ‘saldırı emrini vermekle’ suçlamış, Geo TV de bu sırada ekranda ISI Başkanı Zahirül İslam’ın resmini göstermişti. ISI ‘asılsız’ olduğunu vurguladığı suçlamayı reddetmiş, Geo TV de geri adım atmıştı.

Yaralanan Mir halen hastenede tedavi görüyor.

BBC ise Hamid Mir’in yetkilileri uyardığını ve iki yıldan uzun süredir tehdit aldığını söylediğini öğrendi. Mir’in bazı meslektaşlarına e-mailler göndererek, ISI’daki bazı kişilerin Belucistan’daki ayrılıkçıların öldürülmelerine yönelik haberleri yüzünden kendisine saldırı planladıklarını söylediği bildiriliyor.

Hamid Mir, 11 Eylül saldırıları sonrası dönemin El Kaide örgütü lideri Usame Bin Ladin ile mülakat yapan ilk gazeteciydi. Taliban 2012′de Mir’i öldürmeye çalışmıştı. Mir Karaçi Havaalanı’ndan ayrılırken, motosikletli bazı kişiler onun aracına ateş açmış, ünlü sonucu karnından ve ayaklarından yaralanmıştı. Pakistan dünyada gazeteciler için en tehlikeli ülkelerden biri. Ülkede son 25 yılda 50′den fazla gazeteci düzenlenen saldırılarda hayatını kaybetti. Pakistan’da sadece geçen yıl beş gazeteci öldürüldü. Bu cinayetlerin büyük çoğunluğunun failleri bulunamadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı