DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

Ürdün halkı ABD planına karşı yürüdü

Ürdün halkı ülkenin kuzeyinde, güneyinde ve orta kesiminde Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin planına karşı yürüdü.

Ez-Zerka şehrinde yapılan gösteride katılımcılar Filistin davası için adeta bir tuzak niteliğini taşıyan Kerry’nin planını reddettiklerini belirterek, Şam’daki Yermuk Mülteci Kampı’na uygulanan ambargoyu da kınadıklarını haykırdı.

Gösteride konuşan Ürdün’deki İslami Hareket liderlerinden Ca’fer El-Havrani, Filistin davasına yönelik komplolara karşı Arap halklarının ilgisizliğini ve Müslüman halkların da suskunluğunu eleştirerek, açlığa ve yok olmaya mahkûm edilen Yermuk Mülteci Kampı’ndaki Filistinli mültecilere acilen yardım yapılmasını istedi.

Ürdün’ün kuzeyinde ise Irbid ve Cerş şehirlerinde yapılan yürüyüşlerde Filistin halkının hak ve hukukunun yok edilmesini hedefleyen Kerry’nin planının kabul edilemez olduğu belirtilerek, Filistin toprakları üzerinde işgali kalıcı kılacak hiçbir plan ve projenin kabul görmeyeceği ifade edildi.

Ülkenin güney ve orta kesimde de Cuma namazından sonra yapılan gösteri ve yürüyüşlerde Ürdün halkı Filistin halkını ve davasını yok etmeyi amaçlayan ABD ve Siyonist İsrail ortak yapımı planın kabul edilemez olduğunu güçlü mesajlarla ilan etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı