DÜNYA

Ürdün temsilciler meclisi işgal rejimi elçisini kovma kararı aldı

Ürdün Temsilciler Meclisi, dün (26 Şubat Çarşamba) öğle saatlerinde İsrail’in Amman Büyükelçisi Daniel Nevo’yu sınır dışı etme kararı aldı.

Filistin Komitesi Başkanı Yahya Suud tarafından Ürdün Temsilciler Meclisi’ne sunulan ve “İsrail’in Amman Büyükelçisi Daniel Nevo’nun sınır dışı edilip Ürdün’ün Tel Aviv Büyükelçisi Velid Ubeyde’nin geri çağrılmasını öngören” önerge oy çokluğuyla kabul edildi.

Ürdün Temsilciler Meclisi Filistin Komitesi üyesi milletvekili Halil Atıyye, İsrail üzerinde baskıyı artırmak için bölgesel ve uluslararası alanda çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Önergenin kanunlaşması için Bakanlar Kurulu ve Ürdün Kralı Abdullah tarafından onaylanması gerekiyor.

Önerge, işgal rejimi parlamentosu Knesset’in Ürdün’ün Mescid-i Aksa dahil Kudüs’teki Müslüman ve Hıristiyanlara ait mabedler üzerindeki muhafaza ve yönetim rolünün kaldırılmasını tartışması üzerine gündeme geldi. Knesset, geçen hafta da aynı konuyu tartışmış ancak uluslararası kamuoyu ve Ürdün tarafından gelen baskılar sonucu görüşmeleri iptal etmişti.

Ürdün, 1924 yılından itibaren Kudüs’te bulunan Müslüman ve Hıristiyanlara ait mabetlerin yönetimi ve muhafızlığı görevini yürütüyor. Mescid-i Aksa’nın imamı Ürdün Vakıflar Bakanlığı tarafından atanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı