DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZTÜRKİYE

Urfa’da Toplu oy kullananlar görüntüleri kendileri yayınlamasaydı mevcut seçim sistemiyle bu oyun nasıl ortaya çıkacaktı

7 Haziran günü yapılan Genel Seçimlerde Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Büyük mutlu Mahallesi’nde Ömer Mutlu isimli şahıs, sosyal paylaşım sitesinde HDP’ye toplu oy kullandığına ilişkin görüntü paylaşmış. Sosyal medyada konu tartışılmaya başlandıktan sonra şahıs paylaşımını hesabından kaldırarak kayıplara karışmıştı.

Olayın gün yüzüne çıkmasıyla, daha doğrusu  failin olayı sosyal medya hesabında kendisinin paylaşmasıyla, seçim sistemi, seçime olan katılım ve seçim sonuçları hakkında ciddi şüpheler oluşarak,  “Şaibeli seçim ” damgası vurulmasına neden olmuştur.

Bahsedilen kişi sosyal medyada toplu oy kullanımını paylaşmasaydı bu olay seçim sistemi ile nasıl anlaşılacaktı.

Orada görevli diğer parti mensupları ve müşahitleri olayı nasıl görmedi.

Sandık da görevli Resmi Devlet yetkilileri de mi sahte oy kullanımını görmedi

Sandık başında görevli kolluk kuvvetleri  ne yapıyordu.

Göz göre göre, herkesin huzurunda olan ve sosyal medyada paylaşılacak kadar aleni yapılabilen bu seçim hilesi başka kaç sandıkta oldu ve bunlar nasıl ortaya çıkartılacak.

Diğer sandıklardaki oy sayılarını da bu şekilde düşünürsek ,seçime katılımın düşük olduğu iddiasına karşı ne cevap verilebilir.Bütün bunlar ilk etapta akıllara gelen ve bir olay üzerinden bile seçim sonuçlarını şaibeli hale getiren sorulardır. Seçim sistemi ve Seçim programı hakkındaki iddia ve şaibeler de düşünüldüğünde sonuçların sıhhati açısından nihai kararı varın siz verin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı