DÜNYAFilistin

Usame Hamdan: Gazze sınır kapılarının mutlaka açılması gerekiyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Usame Hamdan, Hamas’ın ateşkes müzakerelerinin tamamlanması için Mısır’dan işgal rejimiyle iletişim kurmasını istediğini belirterek, Gazze Şeridi kapılarının mutlaka açılması ve halka yeniden imar fırsatı verilmesi gerektiğini söyledi.

Hamdan, dün akşam (26 Ocak Pazartesi) El-Aksa kanalında katıldığı programda, uzlaşı hükümetinin kurulduğu günden bu yana üzerine düşen görevi yerine getirmediğini fakat buna rağmen hesaplarını gözden geçirmesi için kendisine bir fırsat daha verdiklerini bildirdi.

Tek bir kişinin veya grubun Filistin davasını tekelinde bulundurmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Hamdan, “El-Hamdallah hükümeti, Mahmud Abbas’ın hükümeti değil ulusal uzlaşı hükümetidir” dedi.

Fetih Hareketi içindeki anlaşmazlıklara da değinen Hamdan, söz konusu anlaşmazlıkların kendilerini uzaktan veya yakından ilgilendirmediğini söyledi.

Hamas Hareketi’nin Suudi Arabistan’la ilişkilere özen gösterdiğini, Hizbullah ile ilişkileri olduğunu ve Suriye’deki kriz konusunda tavırlarının değişmediğini kaydeden Hamdan, Hamas’ın ilişkilerini bir tarafın lehine ve diğer tarafın aleyhine olacak şekilde değil, Filistin davasını ve direnişini destekleyecek şekilde kurduğuna dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı