DÜNYAYemen

Velayeti: Ali Abdullah Salih yaptığının karşılığını gördü – Yemen’in geleceğine Yemen halkı karar verecek

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei’nin uluslararası işler müşaviri Ali Ekber Velayeti, Yemen’de yaşanan son güvenlik gelişmeleriyle ilgili yaptığı açıklamada, Yemen’in geleceğine Yemen halkının karar vereceğini söyledi.

Parstoday haber ajansının bildirdiğine göre, Velayeti dün Tahran’da yaptığı açıklamada, ”Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından  hazırlanan komplo planının Yemen eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih kanalıyla Yemen halkına bir hançer olarak indirilmesi hedeflenmişti ama bunda başaramadılar ve Ali Abdullah Salih de, yaptığının karşılığını gördü” dedi.

Velayeti, Yemen halkının son yıllarda  Suudi rejiminin başını çektiği  koalisyon güçlerinin vahşi saldırılarına karşı kararlı bir direniş gösterdiğini belirterek, ”Yemen halkının direnişi, Suriye, Irak ve Lübnan halkları gibi sonunda zaferle sonuçlanacak’ dedi.

Söylendiğine göre, Ali Abdullah Salih’in Ensarullah hareketi aleyhindeki son fitne girişimi ve onun saldırganlarla irtibatının olduğunun ortaya çıkması, Birleşik Arap Emirliklerinin Ali Abdullah Salih’i tekrar iktidara getirmeye dayalı gizli anlaşmanın sonucu olduğu bildiriliyor.

Arabistan, Amerika ile BAE ve bir kaç ülkenin de desteğiyle, mart 2015’ten beri Yemen’e açtığı savaşı bugüne kadar sürdürmüş ve bu zamana kadar bu saldırılarda en az 12 bin sivil ölmüş on binlercesi yaralanmış ve milyonlarcası da evini barkını terk etmek zorunda kalmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı