DÜNYAİranİSLAM BÜYÜKLERİ

Velayeti: İran’ın nükleer anlaşma ile bölgesel politikaları değişmeyecek

İslam İnkılabı Rehberi Seyyid Ali Hamenei’nin Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın nükleer anlaşma ile bölgesel politikasının değişmeyeceğini söyledi.
Velayeti yaptığı açıklamada, “İran’ın, bölgedeki direniş eksenindeki savaşçılara desteği nasılsa öyle kalacak, hatta bu destek artacak” dedi.
Velayeti, İran ile ABD’nin müzakereler sırasında Ayetullah Hamaney’in emriyle sadece nükleer meseleyi görüştüğünü belirterek, ancak bundan önce Afganistan ve Irak konusunda Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında ABD ile görüşmelerde bulunduklarını belirtti.
Son zamanlarda ABD’li yetkililerin Suriye ve Yemen gibi bazı bölgesel meseleleri de İran’la görüşme arzusunda olduğunu ifade eden Velayeti, “Ancak Rehber’in izni olmadan hiçbir İranlı yetkili bölgesel konular ya da ikili ilişkiler hakkında Amerikalılarla görüşme yetkisine sahip değil” diye konuştu.
Nükleer anlaşmanın İran’ın askeri kapasitesini de etkilemeyeceğini savunan Velayeti, uzun ve kısa menzilli, katı ya da sıvı yakıtlı her türlü füzenin İran tarafından üretileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı