DÜNYAİNSAN HAKLARISon Dakika

Video – ABD polisi sorgusuz sualsiz 12 yaşındaki çocuğu katletti

ABD polisi sorgusuz sualsiz 12 yaşındaki çocuğu katletti. ABD, 18 yaşındaki siyah genç Michael Brown’ı silahsız olmasına rağmen vurarak öldüren polis Darren Wilson’ın aklanmasını tartışırken, bir başka siyah çocuk daha polis tarafından öldürülmüştü. Cleveland polisi, oyuncak olduğu sonradan anlaşılan bir tabanca tuttuğu için polis tarafından öldürülen 12 yaşındaki Tamir Rice’ın vurulduğu anın kamera kayıtlarını yayınladı.

7 dakika 57 saniyelik kamera kaydına göre, 15:12’de parka gelen Rice, önce elindeki oyuncak silahla parkın çevresinde yürüyor daha sonra da parkın içindeki bir bankta tek başına oturuyor. Polislerse 15:30’da parkın önüne geliyor.

Kamera kaydı, 12 yaşındaki Rice’ın araçtan inen iki polis tarafından sadece birkaç saniye içinde vurulduğunu ortaya koyuyor.

Görüntüleri Tamir Rice’ın ailesinin izniyle yayınladıklarını açıklayan Cleeveland Emniyet Müdür Yardımcısı Edward Tomba, amaçlarının polisleri aklamak olmadığını ve yaşananları ‘genç bir insanın hayatına malolan trajik bir olay‘ olarak değerlendirdiklerini söyledi.

ABD’nin Ohio eyaletine bağlı Cleveland kentinde 24 Kasım günü vurulan 12 yaşındaki Tamir Rice, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı