DÜNYAFilistin

Yahya Musa: Mahmud Abbas, Filistin’in özgürlüğü önünde engeldir

İslami Direniş Hareketi (Hamas) üyesi Filistinli milletvekili Yahya Musa, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı ağır bir dille eleştirerek, Abbas’ın Filistin’in özgürlüğü ve bağımsızlığı önünde engel olduğunu söyledi.

Milletvekili Yahya Musa, dün (8 Eylül Pazartesi) konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ortak bir strateji ve program belirlenmesi, savaş ve barış kararları konusunda anlaşma sağlanması için diyalog çağrısında bulundu.

Savaş ve barış kararlarının Mahmud Abbas’ın tek başına ve dilediği gibi alacağı kararlar olmaması gerektiğine dikkat çeken Musa, uzlaşıdan geri adım atılmayacağını ve Filistin Yönetimi Başkanı’nın yeniden bölünmüşlük halini dayatamayacağını söyledi.

Musa, Hamas olarak stratejilerinin açık ve net olduğunu, tam anlamıyla siyasi ortaklıktan başkasını kabul etmeyeceklerini bildirdi.

İşgal ordusunun Gazze Şeridi’ne açtığı savaşın sona ermesi ve Filistin direnişinin büyük bir zafer kazanmasının ardından Mahmud Abbas, arka arkaya yaptığı açıklamalarda direnişi ve Hamas Hareketi’ni hedef alarak, Hamas’ı Gazze Şeridi’nde “gölge hükümet” kurmakla suçlamıştı.

Filistin Parlamentosu’nda İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı’nı yürüten Musa, Abbas’ın yaptığının milli birliğe darbe vurma ve Filistin halkına hakaret anlamına geldiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı