DÜNYAORTADOĞUYemen

Yemen Hizbullahı’nın “Burkan 1” Füzesi Siyonistleri Şoka Soktu

Söz konusu füzenin fırlatılması; Körfez ülkeleri, Doğu Afrika ve işgal altındaki Filistin topraklarında yer alan yabancı üsler için Yemen’i, doğrudan bölgedeki stratejik denklemlere etki edecek tehdit haritasına yerleştiriyor.

Yemen Ordusu ve Halk Komitelerinin “Burkan-1” (Volkan1) balistik füzesini Suudi Arabistan’a fırlatması, Suudi rejimini şaşkına çevirdi. Bu hamlenin Arap yarımadası ve çevresinde stratejik yansımaları görülmeye başlandı. Yemenli “el-Mesire” yayın organının askeri kaynaklardan aktardığına göre, “Burkan-1” balistik füzesi, Suudi Arabistan’ın batısında yer alan Taif bölgesindeki askeri hedeflere gönderildi. Fırlatma, başarılı bir operasyonel deneyimi amaçlıyordu.

Yemen Ordusu ve Halk Komitelerinin yeni ve nitelikli bir füze gücü başarısı kaydettiğine dikkat çeken Yemenli kaynaklar, Suudi Arabistan’daki stratejik askeri güçleri hezimete uğratmayı hedef alan yeni füzenin, yarım ton ağırlığında patlayıcı savaş başlığı taşıdığını ve 800 km menzile sahip olduğunu belirtti.

Kaynaklar ayrıca, bu başarının Suudi – Amerikan düşman güçleri için çok boyutlu bir mesaj içerdiğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi; “Yemen halkı kuşatma ve savaş koşullarına rağmen, süregelen saldırılara cevap vermek için yetkin uzmanları ile savunma sanayisini geliştirebildi.”

“Burkan-1”  nedir?

Yemen’in yeni füzesi, Rusya’nın yüzlerce kilometre menzili olan “Scud” ve İran yapımı “Şehab-2” füzelerinin geliştirilmiş modeli olarak kabul ediliyor. Tek aşamalı bir motorla çalışan füze, 700 kg ağırlığında patlayıcı maddeli savaş başlığı taşıyabilme özelliğine sahip.

Füzelerde kullanılan katı yakıt sistemi karmaşık bir teknoloji gerektirdiğinden dolayı, bu füzede sıvı yakıtlardan istifa edildi ve ateş gücü sağlamak için yakıt oksitleyen özel motorlar kullanıldı.

4 kanatlı “Burkan-1″in ve bu tarz füzelerin hazırlık sürecinin gizlilik kuralları çerçevesinde (yer altında) yürütülmesi gerekiyor, çünkü keşif uçakları tarafından fark edilmemeleri zorunlu. Bu füzelerin yakıt ikmali, hazırlık süreci ve bunun yanı sıra füzenin 12 metre boyundaki uzunluğu keşif uçaklarının dikkatini çekebilmesi için olanak sağlıyor. Füzenin fırlatılacağı bölgeye nakledilmesi ise, büyük yük kamyonları aracılığıyla sağlandı. Tahkim edilmiş askeri bölgelerin yanı sıra kentsel yerleşim bölgeleri için de ciddi bir tehdit oluşturan bu füzenin yıkıcı gücü, savaş başlığının bileşenleri ve kullanılan etkili malzemelerden kaynaklanıyor.

Stratejik gelişme

Suudi Arabistan ile doğrudan bir çatışma denklemi oluşturan gelişmeler, Suudiler ve müttefiklerinin, Yemen yapımı füzenin imalat, hazırlık ve depolama işlemlerini tespit etme kabiliyetinden yoksun olduğunu gösteriyor.

Yemen tarafından imal edilen “Burkan-1” füzesinin dünyaya ilanı, Suudi Arabistan’a karşıtı stratejik bir gelişme ve çatışma dairesinin 800 km daha uzatılması olarak kabul ediliyor. Bu durum aynı zamda, Batılı müttefikleri ve diğer dostlarının desteğini alarak bir buçuk yıldan fazla süredir Yemen’e saldırılar düzenleyen Suudi Arabistan’ı ve İsrail’i daha dikkatli olmaya mecbur bırakacak. Söz konusu füzenin fırlatılması; Körfez ülkeleri, Doğu Afrika ve işgal altındaki Filistin topraklarında yer alan yabancı üsler için Yemen’i, doğrudan bölgedeki stratejik denklemlere etki edecek tehdit haritasına yerleştiriyor.

El Menar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı