ORTADOĞUSon Dakika

Yemen Katili Suudi Prensine Cumhuriyet Nişanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Birinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz Al Suud’a ‘Cumhuriyet Nişanı’ verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Birinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz Al Suud’un Türkiye’nin içinden geçtiği kritik bir süreçte, geniş bir heyetle Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin, iki ülkenin ilişkilerinin geleceğine dair verilmiş çok anlamlı bir mesaj olduğunu belirterek, “15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası milletimiz ve ülkemizle sergilediğiniz dayanışma için bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Veliaht Prens Muhammed bin Nayif’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı. Erdoğan, törenin ardından baş başa görüştüğü Muhammed bin Nayif’e ‘Cumhuriyet Nişanı’ verdi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine, “Cumhuriyet Nişanı, ülkemiz ile mensubu bulunduğu ülke arasındaki dostça ilişkilerin geliştirilmesini ve iki ülke vatandaşlarının birbirine yakınlaşmalarını sağlayan, özellikle yabancı devlet adamlarına verilen semboldür” diyerek başladı.

‘BARIŞ, İSTİKRAR VE HUZURUN İKAMESİNE DESTEK OLDUNUZ’ ÖZGE ELİF KIZIL Suudi Arabistan Veliaht Prensi Türkiye’de Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif’in, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki dostane ilişkilerin geliştirilmesine her daim büyük katkılar sağladığını vurguladı. İki millet arasında kökünü tarihten, aynı değerleri paylaşmaktan alan dostluk ve kardeşlik bağlarının daha da perçinlendiğini ifade eden Erdoğan, “Tefrikanın, çatışmaların, terörün bölgemizi esir aldığı zor bir dönemde bu gayretlerinizle barış, istikrar ve huzurun ikamesine destek oldunuz” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Suudi Arabistan ilişkilerinin, ortak çabalar ve karşılıklı atılan adımlarla tarihteki en müstesna günlerini yaşadığına dikkati çekerek, sözlerine şöyle devam etti: ‘BU NİŞANI, SİZLERE TEVCİH ETMEKTEN BÜYÜK BİR MEMNUNİYET DUYUYORUM’ “İki ülke arasındaki iş birliğinin her alanda gelişmesi, zenginleşmesi, yeni boyutlar kazanması, bölgesel ve küresel istikrar için de fırsatlar sunuyor. Ülkemizin içinden geçtiği kritik bir süreçte, geniş bir heyetle gerçekleştirdiğiniz bu ziyaret, ilişkilerimizin geleceğine dair verilmiş çok anlamlı bir mesajdır. 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası milletimiz ve ülkemizle sergilediğiniz dayanışma için bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu düşüncelerle kardeşim Hadimül Haremeyn Şerifeyn ve zatıalinizin liderliğinde Suudi Arabistan ile tarihi kardeşlik bağlarımızın bir sembolü olacak bu nişanı, sizlere tevcih etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı