DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARISon Dakika

Yemen rejimi halkın isteklerine boyun eğmek zorunda kaldı

Yemen’de BM temsilcisi ve ülkedeki diğer siyasi grupların da katılımıyla Yemen Hizbullahi Hareketi ve yönetim arasında anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, başkent Sana’daki Cumhurbaşkanlığı sarayında Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Cemal bin Ömer ve ülkedeki diğer siyasi grupların da ülkedeki krizi sonlandırmak için yönetim ile Yemen Hizbullahi Hareketi arasında anlaşma imzalandı.

Anlaşma maddeleri arasında, 3 gün içinde yeni hükümet kurulması, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin hiçbir siyasi partiye üye olmayan birine başbakanlık görevi vermesi, petrol ürünlerine getirilen zam oranının düşürülmesi, Cumhurbaşkanına ayrılıkçı Güney Hareketi ve Yemen Hizbullahi Hareketi’nden birer yardımcı (Müsteşar) atanması ve Yemen Hizbullahi Hareketi’nin başkent Sana’da kurduğu protesto çadırlarının kaldırılması yer alıyor.

Öte yandan Yemen Hizbullahi Hareketi Sana, Amran, El-Cevf ve Me’reb kentlerinde silahlı çatışmalarla ele geçirdikleri yerlerden çekilmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı