DÜNYAHABERLERORTADOĞUYemen

Yemen, Ülkedeki Sağlık Sorunlarından BM’yi Sorumlu Tuttu

Yemen Sağlık Bakanlığı: Sağlık merkezlerinde çalışan yaklaşık 48 bin kişi 15 aydır maaşlarını alamıyor.

Yemen Sağlık Bakanlığı tarafından BM Yemen Özel Temsilcisi Muin Şerim’e yazılan mektupta ülkedeki durum ile ilgili şu ifadeler kullanıldı: Sağlık merkezlerinde çalışan yaklaşık 48 bin kişi 15 aydır maaşlarını alamıyor ve Yemenli birçok uzman, daha iyi koşullarda çalışabilmek için yurtdışına göç etti.

Birleşmiş Milletler Temsilcisi Velit el-Şeyh yaptığı bir açıklamada; Güvenlik Konseyi’ne hitaben, Yemen’deki sağlık kuruluşu çalışanlarının maaşlarının ödenememesi sorununun çözüldüğünü ifade etmişti ancak böyle bir durum söz konusu değil.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ayrıca şu ifadeler kullanıldı: Yemen halkı yaşadıkları kıtlık ve açlığın sorumlusu olan kişilerden şikayetçi olma haklarını saklı tutuyorlar.

Suudi Arabistan bazı bölge ülkeleri ile birlikte kurduğu koalisyon kapsamında 26 Mart 2015’te Yemen’in istifa etmiş olan eski Cumhurbaşkanı Abdu Rebe Mensur Hadi’yi tekrar iktidara taşımak amacıyla Yemen’e havadan, karadan ve denizden kapsamlı bir saldırı başlattı ve ülkeyi dört bir taraftan kuşatma altına aldı. Saldırılarda bugüne kadar Yemenli yaklaşık 14 bin masum insan şehit olurken binlerce kişi de yaralandı ve ülke harabeye döndü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı