DÜNYASon DakikaYemen

Yemen Ulusal Diyalog Heyeti Üyesi: Bir Sonraki Füze Riyad’ı Hedef Alacak

Yemen Ulusal Diyalog Heyeti Üyesi, Suudilerin heybetinin Yemen savaşında darmadağın olduğunu ve bir sonraki füzenin Riyad yetkililerini hedef alacağını vurguladı.

Yemen Ulusal Diyalog Heyeti Üyesi Hamit Rezzak Tesnim Habere verdiği röportajda Yemen savaşındaki son durum hakkında konuştu ve şunları söyledi: ‘Yemenlilerin Mekke’ye saldırmakla suçlanması Suudilerin karşı karşıya olduğu krizin ve başarısızlıklarının boyutunu gösteriyor. Onlar bütün yolları kullanarak bu krizden çıkmaya çalışıyor ve Suudiler çok rezil bir şekilde bu çirkin yöntemleri kullanıyor.

Mekke bizim için çok aziz ve saygı değerdir ve Mekke’nin Yemenliler tarafından hedef alındığı asılsız bir iddiadır. Suudiler bu suçlamalarıyla eğer beni kurtarmazsanız, bu savaşın ateşi herkesi tutuşturacaktır diye haykırmaktadır. Bu ahmakça bir politikadır ve İslam Dünyasında önemli ölçüde bir yankı bulmayacaktır. Çünkü herkes Suudilerin bu tip eylemlerle Yemen halkına karşı işledikleri cinayetleri örtbas etmeye çalıştığını bilmektedir.

Müslümanların kutsallarını hedef almak bütün dünyada gergin bir atmosfer yaratacaktır

Bu tip davranışlar Suudilerin Arap Yarımadasını yönetmeye liyakati olmadığını kanıtlamaktadır. Bu kutsal topraklar güvenilir, tehlikeli Vahhabi düşüncesinden uzak, Amerika ve İngiltere’ye bağlı olmayan Suudiler tarafından yönetilmelidir. Al-i Suud’un bu tür davranışları aslında bütün Arapları, Müslümanları ve bütün dünyayı hedef almaktadır. Müslümanların kutsallarının hedef alındığı boyutunda bir fitne çıkarmaya çalışmak yani bütün dünyada gergin bir atmosfer oluşturmak demektir.

Maalesef Suudiler bu konuyu anlayamıyorlar ve sadece ayaklarının ucunu görüyorlar. Yemen halkının direnişi nedeniyle düştükleri sıkıntıdan, Yemen savaşında yaşadıkları rezaletten, ekonomik ve siyasi olarak bütün gerçeklerinin ortaya çıkmasından mustaripler. Onlar ahmakça yöntemlerle bu krizden kaçmaya çalışıyorlar.’

Hamit Rezzak Arabistan’daki askeri üssün hedef alınması hakkında şunları söyledi: ‘Kral Abdülaziz hava üssüne Berkan füzesinin isabet etmesi, Suudileri ve destekçilerini şok etti çünkü Yemen savaşının üzerinden iki yıl geçmesiyle birlikte ve Suudi yetkililerin ve çeşitli komutanların zafer konuşmalarına ve savaş meydanında üstün pozisyonda olduklarını ifade etmelerine rağmen, Yemen halkı savunma durumundan saldırı konumuna geçmiştir.

Yemenlilerin meşru savunma hakkı mahfuzdur

İlk füze Hamis Maşit üssünü hedef almıştır, sonra Taif’teki diğer askeri üssü hedef almıştır ve şimdi de Cidde hava üssü hedef alınmıştır. Bir sonraki füze de kesinlikle Riyad’ı hedef alacaktır ve sonra Dubai ve belki de Duha’yı hedef alacaktır. Kesinlikle bizim kendimizi savunmaya hakkımız vardır ve bu meşru bir haktır.’

Hamit Rezzak ordu ve Yemen halk komitesinin düşman karşısında saldırı pozisyonuna geçmesini çok etkili olarak değerlendirerek şunları söyledi: ‘Halk komitelerinin ve ordunun düşman karşısında saldırı aşamasına geçmesi çok etkili oldu ve ülke içerisindeki güç dengesi stratejinin değişmesi nedeniyle değişti ve aynı zamanda Suudilerin heybetini de paramparça etti. Yemen savaşı hakkındaki haberleri takip edenler, Suudilerin yenildiğini ve büyük cinayetler işleyerek, yenilgisini örtbas etmeye çalıştığını anlayacaktır.’

Yemen Ulusal Diyalog Üyesi son olarak şunları söyledi: ‘Suudilerin Yemen’deki üstünlük mantığı paramparça olmuştur ve Yemen halkının bu savaşta ödediği bedellerle birlikte bu savaş Suudilere de çok ağır maliyetler yüklemektedir ve Al-i Suud aynı bedenindeki son zehri boşaltmak isteyen yılan gibi çökmek üzeredir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı