DÜNYA

Yemen’de Abdurrabbih Mansur Hadi fitneye devam ediyor

Abdurrabbih Mansur Hadi, başkent Sana’dan ayrılmasından sonra yaptığı ilk açıklamada Yemen’de çözüm için Suudi Arabistan liderliğindeki Körfez İşbirliği Örgütü’nü adres gösterdi.

El Cezire televizyonunun haberine göre Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Abdurrabbih Mansur Hadi, başkent Sana’dan ayrılıp Aden kentine gittikten sonra yaptığı açıklamada Körfez İşbirliği Örgütü’nün Yemen çözüm planına bağlı olduğunu söyledi.

İstifa eden Başbakan Halid el-Buhah ile hükümet üyelerinin Halk Komitelerinin ev hapsinde olduğunu iddia eden Hadi, bu kişilerin de bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Mansur Hadi, güneydeki Taiz veya Aden kentinde ulusal diyalog komitesi toplantısı yapılması çağrısında bulunarak Ensarullah Hareketi tarafından başlatılan siyasi geçiş sürecini darbe olarak niteledi ve uluslararası toplumdan “darbe”ye karşı gerekli adımları atmasını istedi.

Mansur Hadi, Yemen cumhurbaşkanlığı görevinde bulunduğu 21 Eylül’de alınan tüm kararların da geçersiz ve yasadışı olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı