DÜNYAHABERLERYemen

Yemen’de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Koordinatörü, Yemen’de 18 aydır süren savaşın en az 10 bin kişin canını aldığını belirtti.

Birleşmiş Milletler’in Yemen’de insani yardım koordinatörü Jimmy MC Goldric, Yemen’de 18 aydır devam eden savaşta en az 10 bin kişinin yaşamını yitirdiğini vurguladı.

Daha önce Yemen yerel kaynakları Suudi Arabistan’ın bu fakir Arap ülkesine gerçekleştirdiği saldırıların 10 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğunu açıklamasına rağmen, Birleşmiş Milletler hayatını kaybedenlerin sayısının 6 bin kişi olduğunu söylüyordu.

Ama Jimmy MC Goldric Salı günü Yemen’in başkenti Sana’da düzenlenen basın toplantısında, Yemen hastane ve doktorlarından edinilen bilgilere göre saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 10 bin kişi olduğunu belirtti.

Jimmy MC Goldric ayrıca, saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının muhtemelen daha fazla olduğunu, çünkü Yemen’in bazı bölgelerinde sağlık merkezleri bulunmadığını ve bu yüzden o bölgelerde hayatını kaybedenlere dair bilgilerin kaydedilmediğini açıkladı.

BM İnsan Hakları Koordinatörü, Yemen’in bazı bölgelerinde de hayatını kaybedenlerin, yakınları ve aileleri tarafından yetkililere haber verilmeden en kısa sürede defnedildiğini sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi 25 Ağustos’ta yayınladığı bir raporda, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Yemen’e düzenlediği hava saldırılarının 3 bin 799 Yemenli sivilin daha hayatını kaybetmesine ve 6 bin 711 sivilin de yaralanmasına neden olduğunu açıkladı.

Bu ofis ayrıca, Suudi koalisyonunun başka hukuk ihlalleri de gerçekleştirdiğini ve bu ihlallerin uluslararası yasaları çiğnemek olarak sayılabileceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler ’in raporunda şu ifadeler yer aldı: ‘ İnsan Hakları Ofisinin incelemelerine dayanarak, en büyük kayıplar hava saldırıları sonucu yaşanmıştır ve Yemen’de yaşanan bu uzun süreli savaş, ülkenin sistematik çöküş tehlikesini arttırmıştır.’

Birleşmiş Milletler bu raporunda Suudi savaş uçaklarının yerleşim bölgelerine, pazarlara, hastanelere ve okullara gerçekleştirdiği birçok hava saldırısına da değindi ve aynı zamanda bu koalisyonun misket bombası, mayın ve keskin nişancı kullanarak en az 6 gazeteciye yönelik gerçekleştirdiği kasıtlı cinayetleri ve Yemen’de çocuk asker kullanmasını kınadı.

Birleşmiş Milletler Temmuz ayında çocuk hakları ihlali hakkında yayınladığı raporda 2015 yılında Yemen’deki çocuk ölümlerinin yüzde 60’ının sorumlusunun Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon olduğunu açıklamıştı. Bu rapora göre Arabistan ve müttefiklerinin saldırılarında 510 çocuk öldü ve 667 çocukta yaralandı.

Suudi Arabistan koalisyon uçaklarının 13 Ağustos’ta Yemen’in kuzeyinde bulunan Sada şehrinde bir okula gerçekleştirdiği son saldırıda 10 çocuk hayatını kaybetti ve 28 çocukta yaralandı.

Ama Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon 6 Haziran’da Suudi koalisyonunun ismini Birleşmiş Milletler kara listesinden çıkardı. Ban Ki Moon daha sonra Suudi Koalisyonunun isminin kara listeden çıkartılmasının Suudilerin BM’e yaptığı sözde insani yardımı kesmekle tehdit etmesinin ardından gerçekleştiğini itiraf etti.

Silah Kontrol Şirketinin raporuna göre, İngiltere, Fransa ve Amerika en büyük silah ihracatçılarının bazılarıdır ve bu ülkeler Riyad’ın Yemen’e düzenlediği saldırıya yardım etmektedir. Amerika Birleşik Devleti de Arabistan’a silah satmakla birlikte Yemen’deki savaşı desteklemektedir.

Suudi Koalisyonu fakir Arap ülkesi Yemen’e, Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi’yi yeniden iktidara geçirmek için 26 Mart 2015’te saldırılara başlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı