DÜNYA

Yemen’de eylemler giderek büyüyor

Yemen’in Başkenti Sana’da açılan eylem çadırları, ülkede halk gösterilerin giderek büyüdüğünü gösteriyor.

Son sıralarda Yemen, geniş çaplı halk gösterilerine sahne oldu, milyonlarca insan başkent Sana sokaklarına inerek, kendi taleplerini ısrarla bir kez daha dile getirdi.

Yemen’de diktatör Ali Abdullah Salih rejiminin devrilmesiyle sonuçlanan halk devrimi üzerinden 3 yıl geçerken, hala ülkede gösteriler devam ediyor, Yemenliler, mevcut iktidarın devrime sadık olmadığını bildiriyor.

Geçtiğiz haftalarda Yemen halkı Hizbullahi hareketin daveti üzerine sokaklara geldi; işsizlik, enflasyon ve akaryakıt zammını protesto ederek, halk kıyamının hedeflerini bir kez daha Yemen yetkililerine duyurmuş oldu.

Mansur Hadi hükümetinin ABD ve Suudi Arabistan’ın müdahalesiyle işbaşına geldiğini kimse inkar edemez, Yemen halkı da iktidardaki hükümeti, kukla ve fasit bir rejim olarak görüyor. Bu yüzden Mansur Hadi’nin taraftarları, bir yandan hükümet eliyle içeriden halkı bastırırken diğer yandan da Güvenlik Konseyi üzerinden Yemen hükümetini teyit ettirmeye çalışıyor.

BM Güvenlik Konseyi, 29 Ağustos tarihinde müdahaleci bir açıklamada bulunarak, halk itirazları karşısında Yemen hükümetine desteğini ilan etti.

BM Güvenlik Konseyine tepki gösteren Husi hareketinin siyasi konseyi, Güvenlik Konseyinin Yemen yönetimini desteklemesinin meşruiyetten yoksun olduğu, halkla karşı karşıya gelmek ve taleplerini göz ardı etmek anlamına geldiğini anlaması gerektiğini belirtti. Husi grubu ayrıca, Yemen halkının yanında yer alarak, yolsuzluk, fakirlikle barışçıl mücadele ve Yemen halkını aydın bir geleceğe kavuşturmak için çabalarına devam edeceğini belirtti.

Yemen Hizbullahi Hareketi Sana’da ABD, İngiltere, Katar büyükelçileri ve önemli kurum ve kuruluşların etrafında eylem çadırı açarak, itirazlarını genişleteceklerine vurgu yaptı. Yemen Hizbullahi Hareketi geçen iki haftada kendi taraftarlarını Sana’da toplanmaya çağırarak, Yemen yönetimine yönelik baskıyı arttırmak için yeni çaba başlattı.

Abdul-Melik el-Husi’nin liderliğindeki Yemen Hizbullahi Hareketi, eski diktatör Ali Abdullah Salih’in 33 yıllık rejimini düşürmekte önemli rol ifa etti ve şimdi de, Yemen devriminin Amerika ve Suudi Arabistan tarafından ele geçirildiğine inanıyor.

Yemen yönetiminin halkın taleplerine kulak vermemesi, ülkede durumu daha da karmaşık hale getirecektir. Yemen Hizbullahi Hareketi ve taraftarlarının, Yemen’in siyasi arenasında etkin bir aktör sayıldığı için iktidarın Husileri göz ardı etmesi beklenmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı