HABERLERORTADOĞUYemen

Yemen’de Suudi Arabistan’ın cinayetleri

Suudi rejim savaş uçaklarının Cumartesi akşamı Yemen’in muhtelif noktalarına düzenlediği saldırılarda, onlarca kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.

Yaklaşık 3 yıldır Suudi koalisyonun Yemen halkına karşı vahşi saldırıları sürmektedir. Ancak Suudiler savaş arenasında sahada Yemen ordusu ve Ensarullah halk güçlerini yenebilme konusunda herhangi bir başarı ve kazanım elde edebilmiş değiller.

Suudi Arabistan ve bölgesel ve bölge dışı müttefikleri, kendi değerlendirmelerinde Yemen ordusu ve Ensarullah’ın direniş ve zaferinin nedeninin güçlü halk desteği olduğu kanaatine varmıştır. Suudi Arabistan tarafından Yemen’in muhtelif noktaları sık sık bombalanması ve havadan, karadan ve denizden uyguladığı kuşatmaya rağmen Yemen halkı direniş göstermeye devam ediyor. Suudi Arabistan, camiler, pazar yerlerini, çiftlikler, hastaneler, okullar ve caddelere saldırmak suretiyle halkın birlikteliği ve Yemen güçlerine güçlü desteğini bozmaya çalışıyor. Bilindiği üzere Yemen’de nüfus dokusu, geçim ve hizmet tesisleri sınır merkezlerde toplanmış değil. Yemen’deki kültür, bir aşiret kültürüdür ve insanların çoğu köylerde yaşıyor. Yaklaşık 23 milyon nüfusu olan Yemen halkının elinde 75 milyon silah var ve bu konuda, Yemen’deki yerel askeri kapasite ve kabiliyeti ortaya koymaktadır. Başarısız ve çaresiz olan Suudi Arabistan ise Yemen karşısında bir kazanım elde edemediğinden haylı öfkeli. Özellikle Yemenli güçlerin Riyad’daki Melik Halid havalimanı ve üssünü füze ile hedef almasının ardından Yemen halkına onca ekonomik baskı ve ölümcül ambargo uygulamasına rağmen yemen ordu ve halk güçlerinin modern balistik füze üretebildiği için Suudiler’in gururu zedelenmiştir.

Demek ki, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki sivil hedefler ve halka düzenlediği hava saldırıları, bu rejimin yenilgi ve çaresizlik hissinden kaynaklanıyor.

Hint siyaset uzmanı George Newindian, Express gazetesinde yazdığı bir makalede, Suudi Arabistan’ın Yemen’e askeri saldırısının sonuç vermeyeceğini şu şekilde anlatıyor: Suudi Arabistan’ın Yemen’e 2015’ten itibaren başlayan askeri saldırısının Riyad için günlük bedeli 200 milyon dolardır. Suudi Arabistan’ın Yemen’deki başarısızlığı, Suudi koalisyonuna katılan ülkeler için utanç vericidir.

Suudi Arabistan’ın Yemen’de cinayetleri tırmanırken, BM de Yemen krizinin çözümü konusunda başarılı olmamış ve yaptıkları ve tarafgir girişimleriyle Suudi Arabistan’ın Yemen’deki cinayetlerine aslında yeşil ışık yakmıştır.

Suudi Arabistan’ın Yemen’e saldırıları Mart 2015’te ABD ve İngiltere’nin yardımıyla eski cumhurbaşkanı Mansur Hadi’yi yeniden iktidara getirmek bahanesiyle başladı ve hala sürmektedir. Bu saldırılarında şimdiye kadar çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 11 bin Yemenli sivil hayatını kaybetmiş ve milyonlarca insan da yerinden olmuştur. Durum böyleyken, BM’nin Yemen’e yönelik yeni girişimlerinin başladığı bildiriliyor.

Yemen’deki siyasi kaynaklar, BM’nin yeni barış planının Ensarullah’ın Yemen’de kurulacak ulusal birlik hükümetine kendi balistik füzelerini tarafsız bir tarafa teslim etmesi karşılığında katılmasını içeriyor.

Suudi Arabistan ve müttefikleri de başkent Sana ve Kızıldeniz sahilindeki Hodeyde liman kentine büyük askeri saldırıya hazırlanıyor.

Bu konu, BM’nin Suudi Arabistan’ın Yemen’e daha fazla saldırı yapıp, direnişi zayıflatması için zemin sağlama yönünde adım attığı ihtimalini güçlendiriyor.

Gelişmeleri takip eden siyasi çevreler ise, BM’nin Yemen krizi ile ilgili yeni tur diplomatik çabalarının ekseni eski Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’ye meşruluk kazandırmak ve son aylarda halk güçlerince kurulan yasal kuruluşları yıpratmak olursa, BM’nin bu girişimlerinin de Yemen krizinin çözümüne katkı sağlamayacağı uyarısında bulunmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı