DÜNYAİNSAN HAKLARIYemen

Yemenlilerin Acı Seçimi, Yemenli Mülteciler Somali’ye Kaçıyor

BM’nin mülteci işler komitesinin sözcüsü 2015’te 33 Bin mültecinin Yemen’den Somali’ye kaçtığını ve bu sürecin devam edeceğinin beklendiğini belirtmişti.

 Daily Telegraph gazetesi bir haberde Yemenlilerin ülkelerinden kıtlık ve susuzluk içinde olan Somali’ye kaçmayı seçtikleri ile ilgili böyle yazdı:
‘’Binlerce Yemenli mülteci kıtlığa rağmen Somali Cumhuriyeti’ni (Somali’den ayrılmış ve Cumhuriyet adını kendisine seçmiş bir bölge) savaştan kurtulmak için seçti. Yemenliler ülkelerinde kayıklar ile savaştan kaçıyor ve savaştan sonra ise yeni evlerinde kıtlık ve açlık ile mücadele etmeleri gerekecektir. Oysaki uluslararası imdat organizasyonlarının uyarısında göre, Somali ciddi açlık sorunu ile karşı karşıyadır ve Binlerce kişinin bu durumdan etkilenmesi söz konusudur.’’

BM’nin mülteci işler komitesinin sözcüsü 2015’te  33 Bin mültecinin Yemen’den  Somali’ye kaçtığını ve bu sürecin devam edeceğinin beklendiğini belirtmişti.
Yemenliler Somali’ye giderken bile kayıklarda uygun olmayan yolculuk durumları ile karşı karşıya kalıyor ve zor anlar yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı