DÜNYAİNSAN HAKLARI

Yeni BOB;ABD Afrika’yı da işgale hazırlanıyor, Eş Başkan Kim Acaba ?

Afrika’da 35 ülkeye asker yerleştireceğini duyuran ABD, Nijer’e İHA askeri üssü kurmak için şimdilik 100 asker gönderdi…

Amerika Birleşik Devletleri BOP’un Afrika ayağını kuruyor..Batı Afrika ülkesi Nijer’e kurmayı planladığı İnsansız hava üssünü kurmak amacıyla ilk askerlerini bölgeye gönderdi. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Nijer’e 100 ABD askerinin gönderildiğini duyurdu.

İnsansız hava araçlarının bölgede istihbarat çalışmaları yapacağı ve Mali’de işgali yürüten Fransız güçleriyle işbirliği yapacağı belirtildi. Nijer ile ABD arasında insansız uçak üssü ve Amerikan askerlerinin yerleştirilmesi konusunda bir antlaşma imzalandığını söylenmişti. ABD Ordusu Afrika birlikleri başkomutanı General Carter Ham, yetkililerle görüşmek için 11 Ocak’ta Nijer’in başkenti Niamey’e gitmişti.

Kurulacak üste, 300 civarında Amerikan askerinin konuşlandırılacağı tahmin ediliyor.

Pentagon, geçtiğimiz aylarda Afrika kıtasında 35 ülkeye asker gönderme kararı almıştı. Afrika’da görev yapmaya başlayacak ABD askerlerinin şu anda Kansas eyaletindeki Fort Riley askeri üssünde eğitim aldığı biliniyor. ABD’nin halen Afrika’nın doğusundaki Cibuti’de bir askeri üssü bulunuyor.

Afrika’da 35 ülkede görevlendirilecek ABD askerleri, operasyonlara katılmayacak ancak ABD Savunma Bakanı’nın imzalı kararına bağlı olarak operasyon yapabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı