DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARISon Dakika

Yıkılan cami’nin enkazı üzerinde cuma namazı kıldılar

Yüzlerce Filistinli dün Batı Yaka’nın Nablus şehrinin güney doğusuna düşen Akraba beldesinin doğu tarafında bulunan ve daha önce işgal ordusu tarafından yıkılan cami ve evlerin enkazı üzerinde Cuma namazı kıldı.

Kaynaklara göre kılınan Cuma namazında hutbe irad eden hatip Filistin topraklarının kutsal olduğunu ve Filistin topraklarında kalmanın kişiye sevap kazandıracağını belirterek, sadece o topraklarda kalmanın bile Allah yolunda ribat olduğunu ifade etti.

İşgal rejiminin Müslümanların duygularını ve insanların din özgürlüğünü hiçe sayarak beldedeki camiyi yıkmasını şiddetle eleştiren hatip, cami yerine bir yerde Yahudilerin mabedi olan sinagog saldırıya uğrasaydı dünyanın ayağa kalkacağını, ama hedefte Allah’ın evleri olan camiler söz konusu olunca kimsenin ses çıkarmadığını söyledi.

Cenaat, Cuma namazının ardından işgal güçlerinin geçen Salı günü altı evle bir camiyi yıktığı yerde yeni caminin inşaatı için tuğla koydu.

Mezra halkı temsilcisi Basim Beni Cabir şunları söyledi: “Toprağımıza sahip çıktığımızı ve asla onu terketmeyeceğimizi ifade etmek için buraya geldik. İşgalci ne kadar yıkım gerçekleştirirse gerçekleştirsin asla bizi yıldıramaz. Burada doğduk, burada öleceğiz. İşgalcinin yıktığı yerleri var olan imkânlar ölçüsünde yeniden imar edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı