DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

Yüksek Fetva Konseyi, Mescid-i Aksa’yı bölme planı konusunda uyarıda bulundu

Filistin Yüksek Fetva Konseyi, işgal rejimi parlamentosu Knesset’e bağlı İçişleri Komisyonu’nun hazırladığı “Yahudilere Mescid-i Aksa’da ayin yapma izni verilmesi” ile ilgili yasa tasarısı konusunda uyarıda bulunarak, tasarının Kudüs’ün 1967′de işgal edilmesinden bu yana gündeme gelen en tehlikeli tasarı olduğunu söyledi.

Tasarının yasalaşması halinde Yahudilere Mescid-i Aksa’da özgürce ayin yapma ve ayin için gerekli malzemeleri ve elbiseleri camiye sokma izni verileceğini bildiren konsey, işgal yönetiminin Kudüs’e bağlı El-İsaviyye ve Et-Tur beldeleri arazileri üzerinde inşa edeceği milli parkın projesinin Planlama ve İnşaat Komitesi’nde kabul edilmesini kınadı.

Filistin Yüksek Fetva Konseyi, işgal yönetiminin bu kararlarının tehlikesine dikkat çekerek, işgal yönetiminin Kudüs kentini ve kentin incisi Mescid-i Aksa’yı tamamen Yahudileştirmek istediğini belirtti.

Yahudileştirme faaliyetlerinin yol açabileceği sonuçlar konusunda uyarıda bulunan konsey, işgal rejiminin sistematik adımlarla emrivaki bir durum oluşturmak ve tarihi gerçekleri saptırmak istediğini söyledi.

Konsey, insan hakları örgütlerine ve uluslararası kurumlara da çağrıda bulunarak, işgal zindanlarında tutulan ve açlık grevine başlayan idari hapis mahkumu esirlerin sorununa ciddi anlamda çözüm bulunması için harekete geçmelerini istedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı