DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

ZAFER TÜM YEMEN HALKINA AİTTİR

Yemen Ensarullah Hareketi lideri Abdulmelik Husi başkent Sana’da halkın iradesinin zaferi kutlamalarında yaptığı konuşmada Yemen halkına yönelik iç ve dış planlara değinerek, Yemen halkının hiç bir zaman ülkenin geleceği ile oynanmasına izin vermeyeceğini belirtti.

Ensarullah Hareketi lideri, başkent Sana’da bulunan bir stadyumda gerçekleşen ve halen devam eden kutlamalardaki konuşmasında anayasanın ilan edilmesini ” bilinçli ve tarihi” bir adım olarak adlandırdı ve bu adımın, geçiş dönemini ileride bir işbirliğine doğru götürdüğü belirtti.

Ensarullah Hareketinin resmi sitesinde konuşması canlı olarak yayınlanan Abdulmelik Husi, ülkedeki siyasi belirsizliğin ülkenin faydasına olmadığını belirterek; ülkede siyasi belirsizlik, siyaset ve emniyet açısından ülkenin yararına değildir, dedi.

Ensarullah Hareketi lideri, ülkenin tüm yetişkin evlatları için var olduğunu ve hiçbir ayrımcılığı ve kutuplaşmayı kabul etmeyeceğini vurguladı.

Husi ülkedeki ayrımcılık çıkarmaya yönelik çalışmalar konusunda uyarıda bulunarak; Yemen halkının bu tür uygulamaların önüne geçeceğini ve halkın, karşısına çıkacak her türlü komplo karşısında daha tecrübeli hareket edeceğini belirtti.

Ensarullah Hareketi lideri konuşmasının devamında, ülkedeki siyasi güçlerin karşısına, ülkedeki tüm guruplarla birlik olabilmeleri ve ülkenin yararına hareket etmeleri için gerçek anlamda bir fırsat çıktığını açıkladı.

Abdulmelik Husi daha sonra; siyasi güçlere, anayasanın ilanı konusunda atılan adımla ilgili tartışmanın ve kavga etmenin gereksinim olduğunu söylediklerini ve siyasi güçlerin sorumluluk kabul ederek hareket etmeleri gerektiğini açıkladı.

Husi ekleme yaparak şunları söyledi: Biz işbirliği istiyoruz ve eğer bir kimse ayrılık isterse bu kendi sorunudur. Herkes ülkede düzenin kurulması konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmelidir ve Yemen’de güç faktörü olması açısından daha fazla işbirliğine ihtiyaç vardır.

Abdulmelik Husi, ülkedeki tüm siyasi güçlere ve guruplarla onlarla işbirliği yapmak için ellerini uzattıklarını belirtti.

Husi, Yemen siyasilerinin şu an halk karşısında bir sınavdan geçtiğini belirterek, mevcut durumda dikkatsizce atılacak bir adımın halkın yararına olmayacağını vurguladı.

Ensarullah lideri milli meclisin tam anlamıyla milli bir sembol olmasını istediklerini ilan ederek şu ifadeleri kullandı: Yemen’de siyasi sınıflardan herhangi birine karşı yapılacak olumsuz uygulamanın her hangi bir açıklamasının olmayacağını belirtti.

Husi, ayrıca dış ülkelerin Yemen’in menfaatine önem vermeleri durumunda, anayasa ilanının ülkenin çıkarlarını koruduğunu söyleyebiliriz, dedi.

Kaynak:http://www.ehlibeythaber.net/zafer-tum-yemen-halkina-aittir/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı