DÜNYAHABERLERORTADOĞUSuriye

Zarif: Amerika, Suriye’ye müdahale için bahane peşindedir

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre resmi bir ziyaret kapsamında Brezilya’da bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bu ülkenin başkentinde basın mensupların sorularını yanıtladı.

Zarif, İsrail’in Suriye’nin merkezindeki T4 hava üssüne gerçekleştirdiği füze saldırısına ilişkin yöneltilen bir soruya, “İran İslam Cumhuriyeti’nin kimyasal silahlar kullanımıyla ilgili tutumu çok nettir. Biz herkesin kimyasal silah kullanmasını şiddetle kınıyoruz” yanıtını verdi.

Siyonist Rejim ve Amerika’nın teröristlere moral vermek için çeşitli aşamalarda sahaya girdiğini açıklayan Zarif, “Şu anda Suriye’deki ABD destekli teröristlerin durumu pek iyi değil ve her gün yeni bir yenilgiye uğramaktadır” dedi.

Zarif, Siyonistlerin yaptığı son saldırının geçmişte de düzenlendiğini hatırlatarak, “Suriye’de her zaman teröristler yenildiğinde Siyonist Rejim bu ülkeye yönelik saldırı düzenliyor” ifadesini kullandı.

“ABD’nin (Suriye’de) DAEŞ teröristlerini başka bölgelere taşıması konusunda güvenilir bilgilere sahibiz” diyen Zarif, şunları kaydetti: Bu tür politikaların sonuçları hem bölge ile uluslararası toplumun barışı ve güvenliği hem de ABD için tehlikelidir.

Muhammed Cevad Zarif, Brezilya ziyaretinin önemine ilişkin, “Brezilya dünya ve Latin Amerika’da en güçlü ekonomiye sahip olan ülkelerden biridir. Bu ülke ile çok kapsamlı ilişkilerimiz var” değerlendirmesini yaptı.

Bunlara ilave olarak Dışişleri Bakanı Zarif, “İran ve Brezilya arasındaki işbirliği alanları çok geniştir. Petrol ve doğalgaz konusunda daha fazla işbirliği yapabiliriz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı