İranORTADOĞU

Zarif: Bütün herkes Korona ile mücadelede en iyi şekilde rol oynamalı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, nevruz münasebetiyle nevruzu kutlayanları tebrik ederken ‘bütün herkes korona ile mücadelede elele güçlü ve etkin bir şekilde rol oynamalı’ dedi.

İran dışişleri bakanı Zarif, dün İran’da hicri şemsi yeni 1399 yılına kavuşma ve nevruz münasebetiyle yayınladığı mesajda, nevruzu kutlayan bütün ülkeler ve kişilere hitaben, ‘İran İslam Cumhuriyeti koronadan ciddi olarak etkilenen ülkelerdendir’ dedi.

Zarif, İran’ın korona ile mücadele ettiği bir zamanda  Amerika’nın İran aleyhindeki yaptırımlarının da bu çalışmaları olumsuz yönde etkilediğini bildirdi.

İran dışişleri bakanı Zarif, ‘’ 1979 yılından bu yana  ambargo ve İran’da yönetimi değiştirme çabası Amerika’nın İran ile ilgili ana politikası olarak uygulanmaktadır ve bu siyaset, korona virüsün yaygınlaşmasında bile devam etti.’’diye yazdı.

Zarif, mesajının sonunda Amerika’nın iflas etmiş politikasını değiştirme zamanı geldiğini bildirdi.

İran dışişleri bakanı bütün ülkelerden Amerika’nın İran aleyhindeki siyasetlerine karşı mücadele etmelerini istedi.

İran’da bugün hicri şemsi takvime göre 1 ferverdin 1399 yeni yılın ilk günü ve aynı zamanda İran’da asırlardır geleneksel olarak kutlanan Nevruz’un da başlangıcıdır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı