DÜNYAİran

Zarif: İran artık BM ilkesinin 7. faslı kapsamı içinde değil

İslami İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran ve 5+1 grubu arasında varılan ve nükleer anlaşma olarak bilinen Ortak Eylem Planı ve de Güvenlik Konseyi’nin bildirisiyle, İran’ın artık BM ilkesinin 7. faslı kapsamı içinde yer almadığını söyledi.

İran Meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyonu sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, Ortak Eylem Planı’yla ilgili olarak  muhabirimize verdiği demeçte, İran dışişleri bakanı Zarif’in komisyonda yaptığı açıklamalarından naklen, İran’ın kesinlikle BM ilkesinin 7. faslı kapsamı alanından artık çıktığını  söyledi.

Hüseyni’nin söylediğine göre, İran dışişleri bakanı Zarif, komisyonda Ortak Eylem Planı’yla ilgili yaptığı açıklamada, İran’a yönelik yaptırımların tamamen  kaldırılmasıyla ilgili açıklamada bulunurken,  Avrupa Birliği’nin İran aleyhinde mali, para ve diğer iktisadi yaptırımların Ortak Eylem Planı ile tamamen  kalkacağını söyledi.

İran dışişleri bakanı,  Amerika’nın İran’a yönelik birinci ve ikinci yaptırımlarının da  duracağını  belirterek, Amerikan başkanı Obama’nın 8 yıl sonra İran’la ilgili yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili tasarıyı  Amerikan Kongresi’nin onayı için sunacağını söyledi.

İran dışişleri bakanı, İran nükleer müzakere timinin  İran meclisinde ek protokolle ilgili bilgi vermekle görevli olduğunu söyledi.06/05

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı