DÜNYAİranSon Dakika

Zarif: İran’lı yetkililer arasında ihtilaf yaratma sonuçsuz bir çabadır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran yetkilileri arasında ihtilaf yaratma çabalarının sonuçsuz kalacağını söyledi.

Zarif, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Senato Dış İlişkiler Komisyonunda yaptığı konuşmaya verdiği cevapta bu ifadeye yer verdi:’’İran İslam Cumhuriterinin bölgesel konular ve ABD ile ilişkilerde politikası bellidir. İran’lı yetkililer, ordu ve devrim muhafızları ile birlikte İslam İnkılabı Rehberinin direktifleri doğrultusunda tek bir politika izlemekteler ve bu konuda askeri ve sivil ayrımı yoktur. İran yetkiler arasında ihtilaf yaratma çabası sonuçsuz kalacaktır. ABD yetkilileri daha önce bu çabaların sonuçsuz kaldığını görmüşlerdir ve geçmiş hatalarından ders almalılar.’’

Kerry’nin bir kez daha köhnemiş ‘’Askeri Seçenek Masadadır’’ tehdidini kullandığını ifade eden Zarif, ‘’Bu söz geçmiş yüz yıla aittir ve bugünkü uluslararası hukuka aykırıdır, ABD’li yetkililer bugüne kadar bu tehditlerin İran halkının iradesinde etkisi olmadığını itiraf etmişlerdir, bundan dolayı ABD eski alışkanlıklarını unutursa bu kendi yararına olacaktır’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı