DÜNYAİran

Zarif: Suriye buhranının tek çözüm yolu siyasidir

İslami İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Suriye dışişleri bakanı Muallim, bölgede son gelişmeleri ve iki ülke ilişkilerini ele alan görüşme yaptılar.
Muhabirimizin bildirdiğine göre, İran dışişleri bakanı sözkonusu görüşmede, bölgenin sorunlarının çözüm yolunun ancak siyasi ve diplomatik yoldan çözümlenmesi gerektiğini bildirirken, İran’ın nükleer konuyla ilgili olarak müzakerelerde gösterdiği irade ve çözüm sağlanmasında mantıklı tutumunun, gerçekte İran’ın yaptırım ve tehdit karşısında diyalog gücü ile mantığını gösterdiğini söyledi.
İran dışişleri bakanı, tekfirciler ve teröristler karşısında Suriye halkının direnişine de temas ederken; bölge ülkelerinin ortaklıkları ve işbirliklerinin, terör rejimi İsrail’in tehditlerinin ortadan kalkmasında önemli bir rolünün olduğunu ve bundan dolayı bölgede terörizmin yayılmasından en fazla siyonist İsrail rejiminin hoşnut olduğunu söyledi.
Suriye dışişleri bakanı Velid el’Muallim de, sözkonusu görüşmede İran ve 5+1 grubu arasında nükleer konuda müzakerelerin anlaşmayla sonuçlanmasını çeşitli ülkelerin memnuniyetle karşıladığını belirterek; bu başarının İslam inkılabı rehberinin dirayeti ve İran halkının direnişinin sonucu olduğunu söyledi.
Muallim, İran ve Suriye ilişkilerini stratejik olarak nitelerken, İran’ın, Suriye devleti ve halkının terörizmle mücadelesi karşısında İran’ın açık ve net tutumu ve manevi desteklerini de takdir etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı