HABERLERİran

Zarif: tüm krizler diplomasi ile çözülür

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Zarif, bölgeye yeni bir krizin dayatılmaması gerektiğine işaretle, ” diplomasi ile çözülmeyecek hiçbir kriz yoktur” dedi.

Muhammed Cevad Zarif dün twetter hesabından paylaştığı mesajda” Suriye’de kapsamlı diyaloglarla kabusun sonuna yaklaştığımız kadar, Yemen için de aynısını yapmamız gerekiyor” diye yazdı.

Dışişleri bakanı bombardıman, tehdit veya istifa sebepleri ile bölgeye yeni bir krizin dayatılmaması gerektiğini belirterek, ” Daha önce de ispatlandığı gibi diploması ile çözülmeyecek hiçbir kriz yoktur” dedi.

Zarif İran’ın, kimsenin mahrum ve müstesna kalmayacağı bir barışı sağlama ve koruma hedefinde olduğunu belirtti. Bilindiği gibi Suriye krizi 2011’de başlarken, Yemen kiriz de mart 2015’te Suudi rejimin saldırı ve desteklediği teröristlerce başladı. Son günlerde de bölgede Suudi ve Siyonist eksenli yeni bir kriz senaryonun perdeye taşınma çalışmaları yürütülüyor.

Lübnan başbakanı Saad Hariri Arabistan’da görevinden istifa ederken, İran ve Lübnan Hizbullah’ına karşı bazı iddialar ortaya attı. Uzmanlara göre Hariri’nin Arabistan’da istifa etmesi ve ardından Lübnan hizbullah’ı ve İran karşıtı iddiaları, Siyonist rejim ve Arabistan’ın bu beklenmedik olayda temel rol ifa ettikleri açıkça ortadadır./

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı