DÜNYAHABERLERİran

Zarif’ten Suudi Arabistan’a: Rüzgar eken fırtına biçer

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran Devlet Televizyonu’na verdiği özel röportajda gündeme dair bazı açıklamalarda bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bir televizyon kanalına verdiği özel röportajda gündemdeki konuları değerlendirdi.

Zarif, nükleer anlaşma hakkında, “Bu anlaşma daha iyi yazılabilir miydi onu iddia edemem, ancak mevcut anlaşma bizim istediğimizin tümü değil nitekim ki Batı ile ABD’nin istediği şey değildir. Onlar yaptırımların bir kısmının kalmasını istediler, biz ise bunların tamamen kaldırılması üzerinde ısrarla durduk” dedi.

Zarif ilaveten, “İslam İnkilabı sonrası İran, yönetim açısından yeni bir tutum benimsedi. Bu nedenle Amerika ile İran arasında herhangi bir uzlaşı gerçekleşmeyecektir. Söz konusu anlaşmanın her kelimesi güvensizlik üzerinde yazılmıştır. Bu anlaşmanın uzun sürmesi de aynı sorundan kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin anlaşmanın uygulaması konusunda iyi niyetle davranacağını beklemediklerini belirten Zarif, “Trump döneminde bile İran’ın farklı ülkelerle imzaladığı finansal sözleşmelerin sayısı çok fazla, bunlar bizim başarımızı göstermektedir” açıklamasını yaptı.

Bazı alanlarda İran’a yönelik uygulanan yaptırımların kaldırılmasıyla şu anda herhangi bir kısıtlama olmadığını kaydeden Zarif şunları kaydetti: Biz yaptırımlar döneminde en fazla bir milyon varil petrol satabilirdik. Tabii ki gitgide her ayda yüzde 20’lik düşüş de gerçekleşiyordu; ancak şu anda 2,5 milyon varil petrol satıyoruz ve eğer piyasayı genişletebilirsek daha fazla satabiliriz.

Bakan Zarif, İran’ın savunma gücü üzerinde Batı ülkelerinin yürüttüğü baskı konusunda, “ İran’daki füzeler ve silahlarla ilgili bizim de açıklamak istediğimiz konular var. Ülkemiz askeri saldırıya uğramış bir ülke iken zamanında tüm dünya işgalciyi destekledi. Bu yüzden hiç kimse İran’ın hangi imkanlara sahip olması konusunda ahlaki ve hukuki açıdan söz sahibi değildir” açıklamalarında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı