AşuraİSLAM BÜYÜKLERİKÜLTÜR & SANAT

Zeynebi mesaj, Hüseyni kıyam kadar önemlidir

İmam Zeynel Abidin (Aleyhisselam) ve Hz. Zeynep’in (Selamullahi Aleyha)’nın çabaları Kerbela’nın ve İmam Hüseyin’in (Aleyhisselam) kıyamının felsefesinin bekasının sırrıdır.

İran’ın Zambiya’daki kültür ataşeliğinden edindiği bilgiye göre, Zambiya’daki İran kültür ataşesi ve Luzaka şehrindeki İmam Rıza (Aleyhisselam) camii imamı ‘‘Muhammet Esedi Muvahhit’’ İmam Hüseyin (Aleyhisselam) Kerbela şehitlerini anma programında, eğer İmam Zeynel Abidin (Aleyhisselam) ve Hz. Zeynep’in (Selamullahi Aleyha) çabaları olmasaydı İslam düşmanları İmam Hüseyin’in (Aleyhisselam) kıyamı ve Kerbelanın felsefesini saptırıp onu ilahi olmayan bir kıyam gibi göstermeyi hedefliyorlardı dedi.

İmam Zeynel Abidin’in (Selamullahi Aleyha) program ve çalışmalarının günümüz toplumu üzerindeki etkilerine değinen Esedi Muvahhit, ‘‘Sahifei Seccadiye’’ kitabında yer alan dualar günümüz dünyasında İslami ilimlerin en bereketli kaynaklarındandır ve İmam Zeynel Abidin’in (Aleyhisselam) ‘‘Haklar Risalesi’’ o hazretin dini ilimlere olan derin bilgisinin göstergesidir ki bu risalede devletlerin halklar karşısındaki görevleri, halkların devletler karşısındaki görevleri ve insanın komşusuna karşı olan görevlerini açıklıyor.

Esedi Muvahhit konuşmasının sonunda İmam Zeynel Abidin (Aleyhisselam) ve Hz. Zeynep’in (Selamullahi Aleyha) konuşmalarının insanların düşüncelerine olan etkilerine değindi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı