DÜNYAİran

11. hükûmetin önceliği, İran’ı düşmanın hedefinden ve yapay yalnızlıktan çıkartmaktır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Şeriatmedari, 11. hükûmetin öncelikleri arasında İslam cumhuriyetini düşmanların hedefinden ve sahte yalnızlıktan çıkartmak olduğunu nitekim bu önemli hedefin de gerçekleştiğini belirtti.

1929 sayılı BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a yönelik kararına işaret eden Şeriatmedari “Düşman, hegemonya tutumu ve aşırı istekleriyle ayrıca bazı bilinçsiz dostlarla İran’ın düşmanın hedefinde yer almasına ve yapay bir yalnızlık içinde olmasına neden olmuştu. Söz konusu bunlar Ruhani hükûmetinin çabalarıyla ortadan kaldırıldı.” dedi.

Şeriatmedari “Ruhani, rehberliğin direktifiyle cesur ve uzman bir ekibi dünyanın büyük güçlerle gerçek müzakerelere dahil etti ve 22 aylık müzakerelerden sonra dayatma tehlikesini geride bıraktık. Hegemon düzen, her ne kadar müzakerelerin şartı olarak zenginleştirmenin durdurulmasını öne sürdüyse ve İran’ın nükleer düğümlerini açmaktan başka bir konuyu kabul etmediyse de bugün bu müzakereler sırasında Arak, Natanz ve Ferdo faaliyetleri ayrıca nükleer yakıt amacıyla uranyum zenginleştirmenin artması girişimleri yapılmaktadır.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı