DÜNYAHABERLER

18 milyon Yemenli açlığa direniyor

Dünya Gıda Programı yayınladığı bildiride, Yemen’de insani durumun çok vahim olduğunu belirterek, 18 milyon Yemenlinin gıda güvenliğinden yoksun olduğunu bildirdi.
El’Meyadin kanalına göre, Dünya Gıda Programı dün yayınladığı raporda, Yemenli çocukların yetersiz beslenmelerinin dünyada en yüksek oranda olduğunu bildirirken, bu ülkede açlığın görülmemiş düzeyde yaşandığını bildirdi.
Raporda, ülkeye gıda, yakıt ve ilaç gibi malzeme ve ürünlerin girişinin, saldırgan ülkeler tarafından engellenmesinden dolayı çok sayıda insanın hayatını kaybettiğine yer verilirken, hamile kadınlar ve bebeklerin durumlarının ise vahim olduğu kaydedildi.
Bu arada Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Yemen’e insani yardımların girişine engel olmaya devam ederlerken, mütecaviz ülkelerin Yemen’i havadan, karadan ve denizden muhasara altına almaları ve bu ülkenin baraj, santral, hastane gibi kamu hizmet yerleri ve altapılarını bombalamaları sonucu da, bu zamana kadar 14 bin sivil ölürken, onbinlercesi yaralandı ve milyonlarcası da evini barkını terk etmek zorunda kaldı.
BM daha önce yaptığı açıklamada da, mütecaviz saldırgan ülkelerin Yemen’e yönelik muhasalarından dolayı gıda maddelerinin sevkiyatının yapılamamasının Yemenlilerin sıkıntılarını artırdığını vurgulamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı