DÜNYAIrakORTADOĞU

2000’den Fazla IŞİD’li Öldürüldü

Irak ordusu komutanlarından Necm El-Ceburi Musul operasyonlarının başlamasından şimdiye kadar 2000 IŞİD teröristinin öldürüldüğünü söyledi.

Irak’ın ikinci büyük şehri olan Musul’u kurtarma operasyonları 16 Kasım’da başladı.

Necm El-Ceburi şu açıklamalarda bulundu: “İlk gelen bilgilere göre; operasyonların başlamasından şimdiye kadar aralarında birçok komutanın da bulunduğu 2000’den fazla IŞİD teröristi öldürüldü.

IŞİD’in Musul’daki komutanlarından biri olan Ammar Salih Ebu Bekir bölgeden arabayla kaçarken El-Alil bölgesinde Irak Federal Polisi tarafından hedef alınarak öldürüldü.

Şu an şehirde çok az sayıda terörist kaldı ve bu teröristler nereye gideceklerini bilmiyorlar ve sadece bir bölgeden diğer bir bölgeye kaçıyorlar.”

Irak Başbakanlık Ofisi cumartesi günü yayınladığı bildiride; Musul’un doğusunda bulunan Bartala bölgesine girilmesinden sonra Haydar El-İbadi’nin, terörle mücadele birimleri, askerler ve komutanlarla görüştüğünü açıkladı.

Haydar El-İbadi Bartala halkı ile görüşmesinde, ‘Musul’un kurtarıldığı müjdesini en kısa zamanda vereceğiz’ ifadesinde bulundu.

Irak kuvvetleri şu an Musul’un güney ekseninde ve Hammam El-Alil bölgesinde şehrin 20 kilometresinde IŞİD teröristleriyle çatışma halindedir ve bu bölgenin merkezine girerek, kontrolü ele geçirmeyi başarmışlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı