DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

AB, Suriye’nin içişlerine müdahaleci bir açıklamada bulundu

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, dün Suriye’nin içişlerine müdahaleci bir açıklamada bulunarak, Suriye yönetiminin cumhurbaşkanlığı seçimlerine gitme kararı almasından üzüntü duyduğunu bildirdi.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton bu seçimlerin geçersiz olduğunu ve Suriye’de krizin çözümlenmesi için sürdürülen diplomatik girişimleri zayıflatabileceğini iddia etti.

Bundan önce de Amerika, Fransa ve İngiltere Hükümetleri de, Suriye Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olma başvurularının başlatılmasına tepki olarak, seçim sonuçlarının geçersiz olduğunu iddia etmişlerdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Suriye’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olma başvurularının başlatılmasına tepki olarak yaptığı bir açıklamada, böyle bir seçimin bu ülke krizine siyasi çözüm bulmak üzere uluslararası düzeyde gösterilen çabaları tezyif edeceğini ileri sürdü.
Suriye meclis başkanı daha önce 3 Haziran tarihinde Suriye’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin düzenleneceğini bildirmiş ve bu açıklama ardından cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday kayıtları başlamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı