HABERLERORTADOĞUSuriye

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Soruları Cevaplamaktan Kaçtı

ABD Dışişleri Bakanlığı; ‘Suriye hükümetinin kimyasal saldırı hazırlığında bulunduğuna ilişkin elinde kanıtların mevcut olduğunu’ öne sürmesiyle ‘deşifre edilmemesi gereken istihbarat bilgilerine dayalı olduğu’ bahanesiyle bu kanıtları ortaya çıkarmayı reddetti.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert dün düzenlediği basın konferansında; bir gazetecinin ABD idaresinin iddia ettiği kanıt ve bu kanıtı kamuoyuna sunma olanağına ilişkin sorusuna cevabından kaçmaya çalıştı.
Nauert kanıtın istihbarat bilgileri üzerine dayalı olmasıyla deşifre edilemeyeceği iddiasında bulundu. Şuayrat Üssünde gözetlenen hareketlenmelerin normal hareketlenmeler olup kimyasal saldırıya hazırlık kesinliğine ilişkin soruya cevabında Nauert; daha önce aynı bölgeden Han Şeyhun Beldesinde saldırının olduğu bahanesini öne sürdü. Bunun üzerine gazetecinin Han Şeyhun saldırısının şu ana dek netlik kazanmadığına dikkat çekmesiyle Nauert; gazetecinin sözünü kesip susturdu. ABD’nin Suriye’ye tehditlerinde Rusya ve İran’ın kapsamasıyla ABD’nin bu iki ülkenin herhangi birine saldırıda bulunma ihtimaline ilişkin soruya cevabında ise Nauert; cevaptan kaçarak “bu gibi sanal bir soruya cevap veremem” ifadesini kullandı. ABD iki gün önce Suriye hükümetinin kimyasal silah saldırısına hazırlık yaptığının gözlendiğini ve bunun olması halinde Suriye’nin büyük bir bedel ödeyeceği tehditlerinde bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı