DÜNYAİNSAN HAKLARI

ABD halkı başındaki yöneticilere güvenmiyor

ABD’de yönetimle halk arasındaki güven sorunu her geçen gün büyüyor.ABD Başkanı Barack Obama’nın kamuoyu desteği rekor seviyede düştü

Wall Street Journal gazetesi ve NBC televizyonu tarafından ortaklaşa yürütülen araştırmaya göre Amerikan halkının sadece yüzde 42’si Obama’nın aldığı kararları destekliyor. Amerika Birleşik Devletleri son haftalarda büyük sorunlarla başa çıkmaya çalışıyor. Önce bütçe kriziyle hükümetin bazı kurumları çalışamaz konuma geldi. Anlaşmazlık sebebi ile yüz binlerce kamu çalışanı 2 haftadan uzun bir süre işsiz kaldı. Bu sorun devam ederken bu seferde borç tavanı krizi gündemi meşgul etmeye başladı. Amerikan halkı uzun süre iflas riskini adeta ensesinde hissetti. Son dakikada varılan anlaşmayla sorunlar geçici olarak rafa kaldırıldı.

Dinleme ve izleme skandalları ise uzun bir süredir Washington yönetiminin başını ağrıtıyor. İstihbarat skandallarının biri bitiyor diğeri başlıyor. Tüm bunlar bir araya gelince Amerikan Başkanı Barack Obama’nın halkı arasındaki desteği rekor seviyede düştü. Wall Street gazetesi ile NBC televizyonunun yürüttüğü araştırmaya göre Amerikan halkının sadece yüzde 42’si Obama’nın kararlarını destekliyor, halkın yüzde 51’i Obama’nın çalışmalarını yetersiz buluyor. Oysa 2012 yılının sonunda Başkan Obama’nın çalışmalarını tatmin edici bulanların oranı yüzde 52 seviyesindeydi. Araştırmaya göre Amerikan halkının ülkedeki siyasi sisteme olan güveni sıon 40 yılın en düşük seviyesine ulaşmış durumda. Amerikan halkının sadece yüzde 30’u ülkedeki siyasi sistem hakkında olumlu düşüncelere sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı