DÜNYAİNSAN HAKLARIİranMEDYA ANALİZSon Dakika

ABD ve Türkiye’nin Politikaları Uluslar arası Kararlara Aykırıdır

İran Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü Merziye Efhem; ABD ve Türkiye dahil kimi bölge devletlerin ‘ılımlı muhalifler’ olarak adlandırdıkları terör örgütleri eğitme ve silahlandırmanın uluslar arası kanun ve kararların yanı sıra BM misakına tamamen aykırı düştüğünü belirtti.

Merziye Efhem yaptığı basın açıklamasında; bunun aynı zamanda IŞİD ve Nusra Cephesi gibi terör örgütlerin türemesine yol açan stratejik hataların tekrarlanması anlamına geldiğinin altını çizdi.

ABD ve Türkiye dahil kimi devletlerin terör örgütleri edat olarak kullandıklarına dikkat çeken Efhem; terörün bölge ve tüm dünyanın güvenliğini tehdit ettikleri bir zamanda söz konusu bu devletlerin hatalı politikalarına devam ettiklerini söyledi.

Merziye Efhem BM’nin ABD ve müttefiklerinin bu politikaları karşısında takındığı sessiz tutumu eleştirirken; Halep’te ateşkesin sağlanması ve Suriye’deki krize barışçıl çözüm bulma çabalarına ilaveten genel olarak BM misakı ile çeliştiğinin altını çizdi.

ABD’nin Ankara’daki büyükelçiliği bu ayın 19’unda ‘Suriyeli ılımlı muhalifler’ adını verdikleri kiralık ve hain terör örgütlere eğitip donatma konusunda Türkiye’deki ihvancı rejimle anlaşmaya vardığını ilan etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı