DÜNYAHABERLER

ABD yönetimi sallanıyor

Trump bu bağlamda attığı twitte şöyle yazdı: CIA Başkanı Mike Pompeo, yeni Dışişleri Bakanı olacak. O bu görevi mükemmel şekilde yapacak. Rex Tillerson’a hizmetlerinden dolayı teşekkürler. Gina Hapsel CIA’in yeni başkanı olacak. İlk kez bir kadın bu göreve seçiliyor. Herkese tebrikler!”

Trump’ın attığı bu twit ile kabinedeki iki kilit görevin durumu belirlenmiş oldu. Kabinenin en sadık üyelerinden Mike Pompeo, CIA’dan Başkan ile artan ihtilaf ve anlaşmazlıkları yatıştırmak için Dışişleri Bakanlığı’na gitti. Ayrıca, CIA başkanlığına ilk kez bir kadın getirildi.

Bu olay, ABD yönetiminin en üst düzeyinde anlaşmazlık ve gerilimlerin derinleştiğini ortaya koydu.

ABD Başkanı Donald Trump ayrıca, Tillerson’u Dışişleri Bakanlığı görevinden alarak yerine Mike Pompeo’yu atama kararına ilişkin Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tillerson için, “Göreve kendini adamışlığı ve yaptığı hizmetlerden dolayı çok memnunum.” ifadelerini kullanan Trump, “Rex ve ben uzun zamandan beri bu konuyu konuşuyoruz. Aslında iyi anlaşıyorduk fakat bazı konularda farklı görüşlere sahiptik. İran anlaşmasına baktığımız zaman, bence bu berbat. Galiba onun için çok fazla sorun yoktu. Ben ya (İran anlaşması) koparmak ya da bir şey yapmak istedim, o ise farklı düşündü.” dedi.

Tillerson’u görevden alma kararını kendisinin verdiğini vurgulayan Trump, “Dürüst olmak gerekirse Tillerson ile bu konuyu fazla konuşmadım. Kararı kendim verdim.” ifadesini kullandı.

Trump, Dışişleri Bakanlığına atadığı Mike Pompeo’dan ise övgüyle bahsetti.

“Pompeo ve ben aynı fikirlere sahibiz. Müthiş bir enerjisi ve bilgi birikimi var.” değerlendirmesinde bulunan Trump, “Çok iyi bir ilişkimiz var ve zaten bu sebepten dolayı Dışişleri Bakanlığı görevine atadım.” şeklinde konuştu.

Aylardır Rex Tillerson’un ABD Dışişleri Bakanlığ’ndan alınacağına dair iddialar böylece Trump’ın dünkü kararıyla gerçekleşmişti.

Trump ile Rex arasındaki anlaşmazlıklar, Trump’ın başkanlık koltuğuna oturması üzerinden kısa bir süre geçerken başladı.

NATO’dan Rusya’ya, İran’dan Kuzey Kore’ye kadar Rex ile Trump arasındaki anlaşmazlıklar genişti.

İki taraf, Katar krizi, Ortadoğu’da barış müzakereleri, Suriye ve Afganistan’ın geleceği gibi konularda hiç anlaşmadı. Acemi bir siyaseti olan ancak birden Amerikan ulusalcı hareketinin içinden hortlayan Trump, tek taraflı, anti uluslararası katılımcılık, demir yumruk politikaları yüzünden büyük ittifaklar ve uluslararası düzendeki münasebetlerin korunmasını savunan Dışişleri Bakanlığı ile anlaşmazlık yaşadı.

Bir süreliğine bu anlaşmazlıkların ABD Savunma Bakanı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı gibi zatların arabuluculuğuyla kısmen azalttığı zannediliyordu. Ancak dünkü karar hiç de böyle olmadığını ortaya koydu.

Trump’ın ABD’nin dış politikasındaki en kritik krizlerden biri olan Kore yardımadasındaki nükleer krize karşı yaklaşma tarzı, Başkan ile Dışişleri Bakanı arasındaki gerilime son noktayı koydu.

Trump’ın Kuzey Kore Lideri Kim Jong’un diyalog teklifini Trump’ın sürpriz şekilde kabul etmesi üzerinden saatler geçerken, Afrika’da bulunan Tillerson bu büyük gelişmeyi, Trump’ın kendi kararı olarak niteledi.

Ayrıca haber kaynakları, Tillerson’un hastalandığı için Afrika’daki çalışma programını iptal ederek, bir gün erken Washington’a geri dönme kararı aldığını duyurdular.

Tillerson’un geri dönüşü Trump’ın yeni Dışişleri Bakanını atama kararı ile eşzamanlı oldu.

Bundan sonra Cumhuriyetçiler’in kırılgan çoğunluğunu teşkil ettiği Senato, yeni Dışişleri Bakanı ve CIA Şefi’nin seçilmesi konusunda karar verecek.

Senato’da bu iki koltuk için getirilecek yeni isimlerin seçilmesinin gerilimsiz geçmeyeceği düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı