DÜNYASon Dakika

ABD’de Kara bir öfke ha kalktı,ha kalkıyor

ABD’nin Missouri eyaletindeki Ferguson kentinde, polisin gün ortasında Michael Brown isimli silahsız bir siyah genci vurarak öldürmesinin ardından başlayan olaylar sürüyor.

Dün gece Ferguson’da düzenlenen eyleme SWAT olarak da bilinen özel timler müdahale etti. SWAT ekipleri, göstericilere gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı. Polisler, saldırmadan önce göstericilere, “Bu artık barışçıl bir gösteri değil. Evinize dönmezseniz gözaltına alınacaksınız” anonsu yaptı. Saldırısının ardından göstericiler polise taş ve şişe fırlattılar.

Brown’un öldürülmesinin ardından yapılan eylemlere ilk kez SWAT ekipleri katıldı. Bölgedeki gazeteciler, tam teçhizatlı ve silahlı SWAT’ların Ferguson’daki gerginliği artırdığını belirtiyorlar. Guardian muhabiri Jon Swaine, polislerin iki gazeteciyi ellerinden kelepçeleyerek polis arabasına bindirdiklerini gördüğünü, gazetecilerin kimliğini öğrenmek isteyince de polislerin kendisinin üzerine yürüdüğünü aktardı. Bu muhabirlerin, Huffington Post’tan Ryan J. Reilly ve Washington Post’tan Wesley Lowery olduğu belirlendi. Daha sonra serbest bırakılan Reilly ve Lowery, araçta bir siyahın bulunduğunu ve “Ölüyorum, ölüyorum, yardım edin” diye bağırdığını söylediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı