DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

ABD’li dışişleri temsilcileri ile bir araya gelen Kadri Cemil görevinden alındı

İsviçre’nin başkenti Cenevre’de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey temsilcileri, Suriye’deki iç muhalefetin liderlerinden biri olan ve hali hazırda Suriye Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Kadri Cemil ile ilk defa bir araya geldi. ITAR-TASS Haber Ajansı’na bugün verdiği özel röportajda konuya ilgili olarak konuşan Cemil, söz konusu buluşmanın, Suriye krizinin başladığı tarih olan 2011’in Mart ayından itibaren bugüne kadar yapılmış ilk görüşme olduğunun da altını çizdi.

Görüşmede her iki tarafın da Cenevre 2 barış Konferansı’nın bir an önce toplanması hususunda hemfikir olduğunu belirten Cemil, buluşmada ele alınan diğer meseleler içinde Amerikalıların en fazla ‘‘muhalefetin barış konferansında temsili’’ konusu ile ilgili olduklarını ifade etti. Kadri Cemil, toplanması planlanan barış konferansında muhalefete mensup tüm grupların eksiksiz ve eşit bir şekilde temsil edileceğinin de altını çizdi.

Suriye meselesine ilişkin olarak ABD’nin mevcut pozisyonunda somut değişimlerin söz konusu olduğunu ve bu pozisyonun giderek daha da gerçekçi bir hal aldığını söyleyen Cemil, Amerikalıların Suriye’de akan kanın bölge ve Dünya barışı için ne kadar tehlikeli olduğunun artık bilincinde olduğunu ve Cenevre 2 olarak adlandırılan barış konferansı için en gerçekçi tarihin 23 Kasım olarak kalmaya devam ettiğini ifade ederek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı