DÜNYAİNSAN HAKLARI

ABD’nin gönderdiği ekipler Nijerya’ya ulaştı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD’nin gönderdiği ekiplerin Nijerya’ya ulaştığını duyurdu.

Kerry, kaçırılan 200′ün üzerindeki kız çocuğunun bulunması için ABD ekiplerinin Nijerya ile koordinasyon halinde çalışacağını söyledi ve “Kaçırılan kızların ailelerine döndürülmesi için gereken her şeyiyapacağız” dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Nijerya’ya giden ekibin hem ordudan hem de emniyet güçlerinden oluşacağını söylemişti.

Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan kızların, Kamerun sınırındaki 60 bin kilometrekarelik Sambisa ormanında tutulduğu tahmin ediliyor.

Kerry, açıklamalarında bu yul Nijerya’da 1500′den fazla kişinin ölümüne neden olan Boko Haram örgütünün dize getirilmesi için de çalışacaklarını vurguladı.

Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan dün yaptığı açıklamalarda, ABD’nin yanı sıra Çin, İngiltere ve Fransa’dan gelen yardımları memnuniyetle karşıladıklarını söylemişti.

Nijerya’Nın Başkenti Abuja’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantısında konuşan Jonathan, kız öğrencilerin kaçırılmasını “bir dönüm noktası” olarak nitelemiş ve “Boko Haram’ın bu son eyleminin aynı zaman da örgütün sonu da olacağına inanıyorum” dedi.

Hafta başında Boko Haram lideri Ebubekir Şekau’nun “Kızlarınızı biz kaçırdık ve onları köle olarak satacağız” dediği bir video yayınlamış, ardından da sosyal medyada kaçırılan kızların bulunması için kapsamlı bir kampanya başlatılmıştı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı