DÜNYAİranTEKNOLOJİ

ABD’nin Tüm Şifreleri Çözüldü

İran, CIA’in Kaşmer kentinde kaybettiği ve halen İran’ın elinde bulunan insansız hava aracının izleme kodlarının ve programlarının şifrelerini 2 yıla yakın bir süredir devam ettirdiği çalışmayla çözüme kavuşturduğunu açıkladı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nda görev yapan Binbaşı Hüseyin Selami, Fars Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Kasım 2011’de ele geçirdikleri, gözetleme görevi yapan RQ-170 numaralı insansız hava aracının kodlarını çözmeyi nihayet bitirdiklerini açıkladı.

İran, uçağı kendi hava sahasına izinsiz girdiği için düşürdüğünü açıklamış, CIA ise aracın kaybolduğu esnada Afganistan’da olduğunu söylemişti. Kaşmer kentinin Afganistan sınırına 225 km uzaklıkta olduğu biliniyor.

ABD, İran’dan uçağın geri verilmesini talep ettiğinde Binbaşı Hüseyin Selami bir açıklama yapmış, “casusluk yapan bir aracı hiçbir ülke içindeki bilgilerle birlikte geri vermez, hiç kimse ülkesindeki casusluk faaliyetlerini hoş görmez” demişti.

Yaklaşık iki yıl sonra tekrar açıklama yapan Selami, “Uçağın bilgisayar sisteminin içindeki tüm bilgiler çözülmüş durumdadır ve yakın bir zamanda sadece RQ-170 hakkında değil, farklı konularda daha fazla iyi haberi de duyuracağız. Askeriyemiz bu modelin gözden geçirilmiş yeni bir versiyonunu geliştirmeyi başarmıştır” dedi.

İran tarafından daha önce yapılan açıklamalarda söz konusu uçağın teknolojisinin kopyalandığı belirtilmiş fakat uçağın topladığı istihbarat bilgilerinin şifrelerinin çözülüp çözülemediği hakkında herhangi bir ifade kullanılmamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı