DÜNYAİNSAN HAKLARIİSLAM BÜYÜKLERİ

Ahmedinejad:BM güvenlik konseyi işgalcilerin çıkarlarını koruyor

İslami İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Bağlantısızlar hareketi liderler zirvesinde yaptığı

konuşmada, dünya yönetiminin, adalete dayalı kalıcı barışın yerleşmesi, insani değerler ve özgürlük esasına eşit yönetimin gerçekleşmesi hedefinin, Bağlantısızlar hareketinin kuruluş felsefesini oluşturduğunu söyledi.

İslami İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bütün halkların,  mevcut dünyanın durumundan rahatsız olduğunu ve  fakirliğin giderilmesi, ayrımcılık, aşağılama, savaş ve nefretin giderilmesi,  barış , huzur ve aşk, sevgi  üzerine, adalet, değerler ve özgürlüğü esasına dayalı bir barışın yerleşmesi konusunda uygun fırsatı bulamadığını söyledi.

Asırlarca, halkların ve insanların acılar çektiğini hatırlatan İslami İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad dünya servetinin büyük bir kısmının, bir kısım kapitalist grubun elinde bulunduğunu ve halkların büyük bir çoğunluğunun da fakirlik içerisinde yaşadığını  belirterek, bu kötü yönetim ve bu durumu çıkarları için kullanmaktan kaçınmak gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad,  Afrika ve Latin Amerika’da zengin maden kaynaklarının,  küresel sermayeye bağlı birkaç şirketin kontrolünde bulunduğunu hatırlatarak, bölge halkları,  Allahın kendilerine vermiş olduğu bu kaynakları kullanamıyorlar  diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad açıklamasında, silah ticaretinin en fazla kâr sağlayan bir alana dönüştüğünü, halklar arasında düşmanlıklar oluşturmak ve  ihtilaf çıkarmak yoluyla,  silah piyasasında sürekli kalıcı hale getirildiğini belirterek, “insan kaçakçılığı, uyuşturucu ekimi ve kaçakçılığı, terörizm açıkça destekleniyor ve  güçlendiriliyor . Bu yolla da dünya barışı ve huzuru sağlanamıyor. İnsanların barış beklentisi gerçekleşmiyor diye konuştu.

BM kurulduğunda büyük ümitler ve beklentiler oluşturdu fakat, dünya yönetiminde söz sahibi olanların samimi çabaların önünde engel oluşturduğunu belirten Cumhurbaşkanı Ahmedinejad açıklamasında mevcut durum halkların yararına değişmesi gerekir. Kalıcı barış ve güvenliğinin sağlanması, dünya halklarının daha iyi bir yaşama kavuşması gerekir dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın,  BM güvenlik konseyinin yapısının yönetimin tamamen tekelci bir anlayışını hakim olduğunu belirterek,  65 yıl aradan sonra, bütün halklar,  Filistin halkının haklarının tahakkuk etmesini istiyor BM güvenlik konseyinin işgalcilerin çıkarları doğrultusunda cinayetlere yol açacak kararlar almasını istemiyor diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Afanistan, Irak ve Pakistan konusuna da işaretle, uyuşturucu ekimi yaygınlaştırılıyor ve BM güvenlik konseyi  bunu görmezlikten geliyor. Çünkü bu olayların arkasında BM güvenlik konseyinin daimi üyesi ülkeler var ve BM güvenlik konseyinde adil olmayan veto  hakkı var diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı