HABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

Amerika askeri kargo uçağıyla ÖSO’ya yardım gönderdi

Amerika, Özgür Suriye Ordusu’na ilk aleni desteğini, Mayıs ayının ilk haftasında gerçekleştirdi.

Amerika, askeri kargo uçaklarıyla Türkiye üzerinden Özgür Suriye Ordusu’na insani yardım malzemeleri!!! gönderdi. Amerikalı yetkililer, insani yardım malzemeleri derken, askeri kargo uçağıyla gerçekleştirilen yardımın tam olarak neyi kapsadığı bilinmiyor.

Amerika’nın Suriye Büyükelçisi Robert Ford’un başkanlığında Halep’e giden Amerikan heyeti, ÖSO komutanı Tuğgeneral Selim İdris ve Halep Askeri Konsey Başkanı Abdulcebbar Akidi tarafından karşılandı. Askeri kargo uçağında, Amerika’nın verdiği yardımları teslim alan Tuğgeneral Selim İdris ve Albay Akidi’nin oldukça mutlu oldukları gözlemlendi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan videoda, Amerika’nın bir askeri kargo uçağıyla Özgür Suriye Ordusu’na ilk somut desteğini ulaştırdığı belirtildi. Askeri kargo uçağının yardım malzemelerini Türkiye’deki bir askeri üste indirdikten sonra tırlarla Halep’e gönderildiği tahmin ediliyor.

Amerika’nın askeri kargo uçağı içerisinde yaptığı açıklamasında ÖSO Komutanu Tuğgeneral Selim İdris “Bu, Amerikalı dostlarımızın, Özgür Suriye Ordusu’na yaptığı ilk insani yardımdır. Biz, ÖSO’nun taleplerinin ve ihtiyaçlarının daha fazla olduğunu biliyoruz. Amerika’nın bu yardımın devam etmesini temenni ediyoruz. Savaş alanındaki ihtiyaçlarımızın karşılanması için Avrupalı dostlarımız da Amerika’nın yolunu takip etmelidir. Amerika’nın bu adımının, AB ve diğer devletleri teşvik edeceğini temenni ediyorum. Bize bu yardımları ulaştıran Suriye’ye Destek Grubu’na teşekkür ediyorum, onları takdir ediyorum” şeklinde konuştu.

ABD Büyükelçisi Robert Ford ise Amerika’nın Suriye muhalefeti ve Özgür Suriye Ordusu’na somut yardımlarının devam edeceğini söyledi. Suriye’de siyasi çözümü öncelediklerini belirten Ford, siyasi çözümde Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed ve çevresindekilerin, müzakere masasına oturmasını, geçiş hükümetine katılmasını kabul etmediklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı