DÜNYAHABERLERSuriye

Amerika Suriye’ye Kimyasal Silah Saldırısı Şantajı Yapıyor

Amerika, toplu imha silahları kullanıldığı bahanesiyle Doğu Guta’nın teröristlerden temizlemesini durdurmayı başaramayınca, bir kez daha gizlice kimyasal silah kullanmaya başladı.

Stratejik bölgesel konular uzmanı Emin Hatit, Lübnan el-Bena Bazetesinde yayımlanan makalesinde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2401 nolu kararına işaret ederek şunları yazdı: Amerika, Suriye krizi ve Doğu Guta ile ilgili kararın ön metnini Kuveyt ve İsveç aracılığıyla Güvenlik Konseyine sunduğunda 3 hedefi vardı. Beyaz Saray bu projeyi uygulamak ve böylece Rusya’nın üzerinde baskı oluşturmak istiyordu. Amerika’nın hedeflerini şöyle sıralayabiliriz:

A) Arap Suriye ordusunun önünü kapatmak ve Doğu Guta’yı temizleme operasyonuna engel olmak. Dikkat çeken asıl nokta ise, bu adımın Suriye Ordusunun bölgeyi teröristlerden temizlemek için operasyon yapmaya hazırlandığı bir dönemde atılmış olmasıdır.

B) Silahlı örgütlere gücünü tekrar geri kazanmaları, silah ve mühimmat toplamaları ve bölge dışından asker toplayabilmeleri için bir fırsat oluşturmak. Amerika tarafından yazılmış bu projenin bir kısmı 2 bin teröristin İdlib’ten Doğu Guta’ya gönderilmesiyle daha önce uygulandı.

C) Doğu Guta’da Şam’ın yakınlarında Amerikan askerlerinin komuta merkezinin kalbini oluşturacak bir savunma merkezi kurmak.

Buraya kadar söylediklerimiz Amerika’nın Suriye topraklarındaki projelerinin dışındadır. Bu ülkenin silahlı örgütlere yönelik uygulamaları tutarsızdır. Amerika bu örgütlerden bazılarını terör örgütü olarak tanımlayarak terör örgütleri listesine almış ve bazılarını ise listenin dışında tutmuştur. Öyle ki, silahlı terör örgütlerinin uluslararası kanunlara uymasına yönelik Birleşmiş Milletler şartnamesinin 7. bölümünde hiçbir kriter bulunmamaktadır. Amerika bu adımını Suriye’deki kanundışı varlığını meşru hale getirmek için atmış ve Birleşmiş Milletler kararını uygulama bahanesiyle Suriye’deki varlığını korumaya çalışmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı