DÜNYAIrakORTADOĞU

Ammar el-Hekim: ‘Iraklıların Sabrının Bir Sınırı Var’

Türkiye’nin kuvvetlerini Irak’ın kuzeyinden çekmeye karşı çıkmasının ardından, Irak Ulusal İttifakı Başkanı Ammar Hekim, Türkiye Hükümetini uyararak, ‘Iraklıların sabrının bir sınırı vardır’ dedi.

Irak Ulusal Koalisyonu ve Irak İslami Yüksek Konseyi Başkanı Ammar Hekim konuşmasında , ‘Irak’ın zayıf olduğunu düşünün herkes büyük bir hata yapmaktadır’ vurgusunda bulundu.

Ammar Hekim konuşmasında şunları söyledi: ‘Iraklılar Türkiye’nin gerginlik yaratan tutumu ve Türkiye yetkililerinin açıklaması karşısında sabır gösteremezler çünkü Iraklıların sabrının da bir sınırı vardır.

Irak çeşitli kabile ve aşiretlerden oluşan kuvvetleriyle çok güçlüdür ve egemenliğini ve güvenliğini savunacaktır. Türkiye’yi Iraklıların duygularını kışkırtan bir durumda görmeyi arzulamıyorum. Onlardan tutumlarını yeniden gözden geçirmelerini ve derhal kuvvetlerini Irak topraklarından çekmelerini istiyorum.

Musul operasyonlarına kimlerin katılıp katılamayacağını belirleyecek olan yalnızca Irak’tır.

Hükümet, meclis, yetkililer ve çeşitli şahsiyetler şimdiye kadar defalarca Türk askerlerinin Irak’ın kuzeyine girişini kınamıştır ve bu kuvvetler Irak’ın egemenliğini ihlal etmeye bir son vermelidir ama buna karşılık Türkiye Hükümeti kuvvetlerinin Irak’ın kuzeyindeki varlığını sürdüreceğini vurgulamaktadır.

Bu tutum ve davranış iki ülke arasında daha önce görülmemiş gerginliklere neden olmuştur.

Gerginlikler Irak’ın kuzeyindeki Musul’u kurtarma konusuna başlamıştır.’

Irak Hükümeti ve Ordusu, Haşd El-Şabi’nin ( Gönüllü Halk Güçleri) Musul’u kurtarma operasyonlarına katılacağını vurgulamasına rağmen, Türkiye Hükümeti kendince bu katılımın barışın sağlanmasına yardım etmeyeceğini açıkladı.

Öte yandan Haşd El-Şabi, Türkiye kuvvetleri gibi işgalci bütün kuvvetlerin karşısında duracaklarını vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı